Van Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Van’ın bilinen tarihi M.Ö. 7000’li tarihlere uzanmakta. sahip olduğu tarihi varlıkların yanı sıra Van Gölü ve çevresindeki su kaynakları ve iklimi ile de görülesi doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Van‘da gezilecek yerlerin başında Van Gölü ve çevresi gelir. Akdamar Adası ve Kilisesi, Hoşap Kalesi, Van Kalesi, Surp Haç Kilisesi, Ahlat Mezarlığı, Muradiye Şelalesi Van’da gezilecek diğer yerler arasında.

Van Gölü: 3.713 km²’lik yüzölçümü ile Van Gölü bölgede Van Denizi olarak adlandırılmakta. Suları tuzlu ve sodalı. Tuzluluk oranının yüksekliği nedeniyle çok soğuk kış günlerinde dahi donmayan göl, özellikle yaz aylarında pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Gölün içinde Akdamar, Adır, Çarpanak ve Kuş adaları bulunmakta.

Akdamar Adası: Van Gölü’nün içinde yer alan ikinci büyük ada olan Akdamar, Van’ın Gevaş ilçesi sınırları içerisindedir. Adada Ermeniler’den kalma bir kilise bulunmakta.

Akdamar Kilisesi: Üzerinde bulunduğu adayla anılan Surp Haç Kilisesi, 915-921 yılları arasında inşa edilmiştir. Andezit taşından inşa edilen kilisenin dış cephesinde çeşitli hayvan ve bitki motiflerinin yanısıra Kutsal Kitap’tan alınan sahneler yeralmakta.

Hoşap Kalesi: Van-Başkale yolu üzerindeki kale, Van’a 60 km mesafede. Yapım tarihi 1643 olarak bilinmekte. Stratejik bir güzergahta bulunan lale oldukça dik bir yamacın üzerine inşa edilmiş. Kalenin özellikle iç kısımlar iyi korunmuş durumda.

Van Kalesi: Günümüz Van şehrine yaklaşık 5 km mesafedeki kale yüksek konumu ile Van’ı ve Van Gölü’ne hakim bir bakış imkanı sunmakta. Van Kalesi’nin biline ilk inşaa terihi M.Ö. 800’lü yıllara kadar uzanmakta.

Surp Haç Kilisesi: Akdamar Kilisesi olarak da bilinen yapıdır.

Muradiye Şelalesi: Van şehir merkezinin 88 km kuzeydoğusunda yer alan şelale adını, Van’ın en eski ilçelerinden biri olan Muradiye İlçesinden almakta. Şelalenin ortalama yüksekliği 15-20 metre. Çevresinde alabalık tesisleri bulunuyor.

Cevap Yaz