Van Gezi Rehberi

Ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan Van, geçirdiği büyük depremin ardından ülke insanımızın birlik olup elbirliği etmesi ile kendini hızla toparladı ve depremin yaralarını hızla sardı. Depremin ardından büyük oranda boşalan şehirden öğrenciler eğitimlerinin aksamaması için farklı illerdeki okullara geçici olarak gitti ve buralarda yeni dostluklar kazandı. Yaraların sarılması ve altyapının düzeltilmesi ile Van artık eski günlerine döndü diyebiliriz. Devlet-Vatandaş elele verip bu sıkıntılı süreci atlatan şehir ziyaretçilerini bekliyor.

Van deyince akla gelen ilk şey hiç şüphesiz Van Gölü olsa gerek. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü aynı zamanda dünyanın en büyük sodalı su gölü. 430 km sahil şeridiyle bir denizden farksız.

Nerede: Ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde. Iğdır ile komşu ilimiz.

Nasıl gidilir? Uçakla, trenle ve karayoluyla ulaşım mümkün. Hızlı ulaşım için uçağı tercih edebilirsiniz. Van Gölü’ne komşu bir ilden gelmek isterseniz “deniz yolu”nu da kullanabilirsiniz.

Ne yenir? İnci kefali, otlu peynir. Hayvancılığın yaygın olduğu bölgede et ve et ürünlerini her yerde bulabiliyorsunuz. Tereyağı, kaymak ve peynir çeşitlerini de tadın. Ülkemizde bal açısından çok şanslıyız. Burası da balını tatmanız gereken yerlerden biri. Her yörenin bitki örtüsü farklı olduğu için her balın kendine has bir ya da bir kaç özelliği ön plana çıkabiliyor. Yarıştırmak doğru olmasa gerek.

Neler yapılır? Çok eski bir yerleşim bölgesi olan Van, Urartu Uygarlığı’na başkentlik yapmış, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de önemini yitirmemiş. Tarihi mekanları ziyaret edebilir, denizde yüzüp balık avlayabilirsiniz. Balık lokanlarında balığın tadına bakın. Yöresel lezzetlere ve ürünlere göz atmayı unutmayın.

Ne alınır? Et ve süt ürünler ile bal.

Yapmadan dönme: Van Gölü’nde daha doğrusu yöre insanının tabiriyle Van Denizi’nde tekne turu yapıp inci kefali yemeden, Ahlat Mezarlığını görmeden, Van Kalesi’ne çıkıp Van’ı ve Van Gölü’nü tepeden izlemeden, güneşin doğuşuna ve batışına şahit olmadan, et yemeklerini tatmadan, bal almadan dönmeyin.

Gezilecek yerler: Van Gölü, Akdamar Adası ve Kilisesi, Hoşap Kalesi, Van Kalesi, Surp Haç Kilisesi, Ahlat Mezarlığı, Muradiye Şelalesi Van’da gezilecek yerler arasında.

 

Yanıt Yok

  1. Pingback: Van Gezilecek Yerler 15 Ağustos 2013

Cevap Yaz