Trabzon Uzungöl hakkında bilgi – Nerede? Nasıl gidilir? Neler yapılır?

Karadeniz’in incisi Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl köyü ve bu köye adını veren göl hem seyirlik hem de doğayla iç içe vakit geçirebileceğiniz bir yer.

Pekçok takvim ve kartpostalda duvarları süsleyen fotoğrafların çekildiği bu yeri hala görmediyseniz çok şey kaybetmişsiniz demektir.

Uzungöl ve çevresi bilinen doğal güzelliğinin yanısıra vahşi hayvan çeşitliliği ile de doğa meraklıları açısından görülmesi gereken bir yer.

Ne yenir? Uzungöl’e gelip de gölü besleyen derenin kenarına kurulmuş olan canlı alabalık tesislerinde alabalık yemeden olmaz. İsteyenler için tavuk gibi farklı lezzetler de sunuluyor. Ayrıca, Trabzon’un kuymak gibi yöresel lezzetlerini de tatmanızı tavsiye ederiz. Haşlanmış taze mısır satan yerlerden süt mısır yiyebilir, güzelim yeşilliklerin arasında piknik yapabilirsiniz.

TRABZON

Yapmadan dönme: Gölde kayıkla dolaşmadan ve ördeklere yem atmadan, alabalık yemeden, şelalenin önünde fotoğraf çekilmeden, Uzungöl camii’ni ziyaret edip 2 rekat namaz kılmadan ve Uzungölü tepeden görebileceğiniz mevkiye çıkmadan dönmeyin.

Nerede kalınır? Uzungöl’de gecelemek isteyenler için farklı alternatifler mevcut. İster bungalov tipi ahşap evlerde isterseniz de  otel odasında kalma imkanınız var. Mekanlar nezih ancak son yıllarda özellikle orta doğudan gelen ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği bir yer olduğu için yer sıkıntısı çekmemek için önceden arayıp rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Uzungöl Nerede? Uzungöl, Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı bir köydür. Çaykara’nın yaklaşık 18 km güneyindedir. Trabzon şehir merkezine uzaklığı ise 96 km.

Koordinatları: 40.619604, 40.289994

Bahar aylarında sorun olmamakla birlikte, bilhassa sıcak yaz günlerinde ve öğle saatlerinde, nem oranı yüksek olduğu için, bunaltıcı gelebilir. Gölgedeyseniz sorun olmayabilir ancak çocuklu aileler ve doyasıya gezmek isteyenler için not edelim istedik. Eğer ziyaret gününüzde hava sıcak ve nemliyse havanın serinlediği saatleri tercih edebilirsiniz. Akşamları ise üşümemek için yanınızda bir hırka bulunsun…

Trabzon’da gezilecek yerler: Uzungöl yakınlarında Sultan Murat Yaylası, Maçka’da Sümela Manastırı ve daha pek çok doğal ve tarihi güzellik Trabzon’da sizleri bekliyor.

İyi gezmeler.

Cevap Yaz