Trabzon Gezi Rehberi

Yeşili, denizi, her an yamura hazır gökyüzü, tertemiz havasıyla Trabzon tarih boyunca önemli bir merkez olmuş. Bu nedenle hem doğal güzellikleri hem de sahip olduğu tarihi değerleriyle gezi tutkunları için de önemli bir yer. Trabzon gezi rehberi size Trabzon gezinizde ziyaret edebileceğiniz yerlerin bir tanıtımını yapmak ve hakkında bilgi vermek için hazırlandı.

Trabzon genelde yağışlı iklime sahip. Yağışın bol oluşu bitki örtüsünü de hem çeşitlendirmiş hem de güçlendirmiş. Bu yüzden İç Anadolu’daki bir kiraz ağacı ile Trabzon’daki kiraz ağaçlarının boylarını karşılaştırmaya kalkmayın…

Trabzon Hava Durumu Tahmini (Trabzon’da hava durumu tahminlerine fazla güvenmeyin 😉 ):

TRABZON

Trabzon hakkında kısa bilgi: Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesinde Giresun ile Rize arasında bulunan Trabzon tarihi ipek yolu kollarından birinin üzerinde ve bir liman kenti oluşundan dolayı oldukça eski bir yerleşim yeri. Çok sayıda tarihi kilise, manastır, camii, taş köprü, su kemeri, han ve hamama ev sahipliği yapmakta. Sahip olduğu doğal güzellikler ise çeşitli milli parklar da koruma altına alınmış. Trabzon’da çok sayıda yayla var. Yaylalarda her yıl şenlikler düzenleniyor. Trabzon Yayla Şenlikleri ve tarihleri

Nasıl gidilir? Büyükşehirlerden uçak seferleri var. Çok sayıda otobüs firması da Trabzon’a sefer düzenliyor ya da Trabzon’dan geçiyor. Karadeniz sahil yolu il ve ilçe merkezlerine uğradığı bazı kesimler hariç kesintisiz ve konforlu bir ulaşım imkanı sunuyor.

Yöresel yemekler: Mısır ekmeği, Akçaabat köftesi, Trabzon Vakfıkebir ekmeği, hamsi buğulama, kuymak, fasulye kızartması yöresel yemeklerden bazıları.

Neler alınır? Vakfıkebir ekmeği, Akçaabat köftesi, Sürmene bıçağı, peştemal, taze fındık, her türlü altın ve gümüş takı.

Yapmadan dönme: Trabzonspor’un maç günü ordaysanız maça gidin, Hamsiköy sütlacını tadın, mısır ekmeğini ayrana doğrayıp yiyin, fasulye kızartmasını mutlaka deneyin, Vakfıkebir’den ekmeğinizi alın, Sürmene’den bıçağınızı, Boztepe’ye çıkıp elinizdeki çayı yudumlayarak kuşbakışı Trabzon’u izleyin.

Trabzon’da gezilecek yerler: Gezilecek yerlerin listesi batıdan doğuya doğru sırasıyla Avni Aker Stadı, Trabzon Ayasofya Müzesi, Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı olarak da biliniyor), Boztepe, Kuştul Manastırı, Sümela Manastırı (Meryemana Manastırı), Hamsiköy, Sultanmurat Yaylası, Uzungöl