Trabzon Maçka Sümela Manastırı hakkında bilgi – Nerede? Nasıl gidilir? Neler yapılır?

Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı, Doğu Roma İmparatoru I. Theodosius zamanında (375-395) Atina’dan gelen Barnabas, Sophranios isimli iki rahip tarafından kurulmuş ve daha sonraları zamanla genişletilmiş ve onarım görmüştür. Karadeniz Bölgesini ziyaret edenlerin uğramadan geçmedikleri tarihi mekanlardan birisi olan manastır Meryem Ana ismiyle de bilinmektedir.

Vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikteki oldukça dik kayalardan oluşan bir yamacın içine inşa edilen manastır, özellikle korunaklı yapısı nedeniyle buraya inşa edilmiş. İçerisinde ana kaya kilisesi, mutfak, öğrenci odaları, birçok şapel, misafirhane, kütüphane ile kutsal ayazmadır.

2 farklı patikadan ulaşılan manastıra giden patikalar belli bir noktadan sonra birleşiyor ve tek yoldan devam ediyor. Kendine güvenenler ve doğayla daha iç içe olmak isteyenler dere yatağından zikzaklar çizerek çıkan patikayı takip edebilirler. Bu yol ile yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüş ile Sümela Manastırı girişine ulaşmak mümkün. Eğer ben bu yola dayanamam derseniz, dere yatağındaki tesislerin yanından geçen araba yolu ile daha yukarılara ulaşmanız ve buradaki patikayı kullanmanız mümkün. Bu yol hem daha az eğimli hem de daha kısa yürüyüş mesafesinde. Vadideki parktan yukarıdaki girişe minibüslerle de ulaşım sağlanıyor.

Sümela Manastırı giriş ücreti 8 TL. Müzekart sahipleri ise kartları ile yılda 2 kez ziyaret etme imkanına sahipler. Ayrıca, araçlardan 15 TL giriş ücreti alınıyor.

Sümela Manastırı Nerede? Manastır Trabzon’un Maçka İlçesine bağlı Altındere köyü sınırlarındaki Altındere Milli Parkının içindedir. Maçka’ya yaklaşık 16 km, Trabzon merkeze ise 42 km mesafededir.

Koordinatları: 40.689197, 39.658302

Nasıl gidilir? Trabzon’a ulaşım için havayolu en pratik çözüm ancak Karadeniz sahillerini doyaıya göreyim derseniz karayoluyla gelmek de ayrı bir keyif. Trabzon’a ulaştıktan sonra Trabzon merkezinden güneye doğru yaklaşık 26 km sonra Maçka’ya, Maçka’dan da 16 km doğuya devam ettiğinizde ise Sümela Manastırı’nın da içinde bulunduğu Altındere Milli Parkı’na ulaşıyorsunuz. Yolu asfalt. Özel aracınızı Trabzon ya da Maçka’da bırakarak minibüslerle de ulaşabilirsiniz. Manastırın seviyesine çıkan yol dik ve virajlı. Vadiden kalkan minibüslerle ulaşım daha kolay.

Sümela Manastırı restorasyon nedeniyle 22 Eylül 2015 tarihinden itibaren 1 yıl süreyle ziyarete kapatılacaktır. Restorasyondan sonra tekrar ziyarete açılması planlanmaktadır.

Trabzon’da gezilecek yerler: Kuştul Manastırı da Sümela’ya benziyor. Trabzon’dan Maçka’ya gelmeden sola ayrılan yolu takip ederek ulaşılıyor. Sütlacıyla ünlü Hamsiköy Maçka’nın yaklaşık 21 km güneybatısında. Trabzon Müzesi, Ayasofya Camii, Zigana Kayak Merkezi Sümela’ya yakın yerler. Ayrıca, Uzungöl ve Sultan Murat Yaylası da Trabzon’da gezilecek yerler arasında.

Cevap Yaz