Trabzon Sultan Murat Yaylası hakkında bilgi – Nerede? Ne yapılır? Nasıl gidilir

IV. Murat’ın, o zamanlar İran’a bağlı olan Erivan’a yaptığı sefer sırasında ordusu ile burada konaklamış ve bir cuma namazını burada kılmıştır. Sultan Murat Yaylası da ismini bu olaydan dolayı IV. Murat’tan almakta. Sultanın namaz kıldığı yer halen korunmakta. Sultan Murat yaylasının acı bir hatırası da 1916 yılından kalma. I. Dünya Savaşı sırasında bölgeyi işgale kalkışan Ruslarla yapılan çarpışmalarda 1 subay ve 70 er-erbaş olmak üzere 71 askerimiz burada şehit düşmüş ve Şehitler Tepesi denilen yere defnedilmiş. Her yıl 23 Haziran’da Sultanmurat Şehitlerini anma günü düzenlenmekte ve şehitlerimiz yadedilmekte. Yaylaya gelmişken şehitliği ziyaret etmeyi unutmayın. Şehitler tepesi yayla merkezine 1,5 km mesafede.

Deniz seviyesinden ortalama 2200 metre yükseklikte olan Sultanmurat, yayla şenlikleri ile de ünlü. Her yıl 20 Ağustos tarihinde Sultan Murat Yayla Şenlikleri düzenlenmekte ve oldukça yoğun katılım olmakta.

Sultan Murat Yaylası nerede? Trabzon’un Çaykara ilçesinin güneybatısında. Koordinatları: 40.647499, 40.145756

Sultan Murat Yaylasına nasıl gidilir? Trabzon-Rize sahil yolunda Of’a varınca güneye saptıktan kmsonra Çaykara ilçesine oradan da yaklaşık 25 km’lik yol boyunca başka yaylalardan da geçerek yaylaya ulaşabilirsiniz. Kışın yüksek rakım ve kar nedeniyle yolu kapalı olabiliyor ancak yazın yol açık.

Neler yenir? Yöresel yemekler; Trabzon ekmeği, kuymak, hamsi tava, fasulye kızartması, sütlaç…

Nerede kalınır? Yaylada otel ve yayla evleri var. Kamp ya da çadırda da kalabilirsiniz.

Neler yapılır? Bulutların üzerindesiniz manzaranın tadını çıkarın, tertemiz yayla havasını ciğerlerinize doldurun.

Sultan Murat Yaylası gezi rehberi: Yaylanın merkezinde bir otel ve Sultanmurat Şehitler Camii var. 1,5 km uzaklıktaki şehitler tepesi ile 4. Murat’ın namaz kıldığı yerleri görebilirsiniz. 5 tane yaylanın merkezinde yer alan Sultanmurat’ın çevresindeki diğer yaylaları da gezebilirsiniz.

Trabzon’da gezilecek yerler: Uzungöl, Sümela Manastırı, Kuştul Manastırı gezilecek yerlerden bazıları.