Narlıgöl Krater Gölü hakkında bilgi – Nerede? Nasıl gidilir?

Niğde’nin doğal güzellikleri içinde ayrı bir değer olan Narlı Göl hakkında bilgi verirken öncelikle Narlıgöl’ün bu bölgedeki tek krater gölü olduğunu ifade etmek gerek. Oluşum özelliği bakımından ayrı bir yere sahip olduğu gibi şekli ve görüntüsü itibariyle de özel bir göl olduğunu söyleyebiliriz. Niğde’nin Çiftlik İlçesi sınırları içerisinde bulunan bir tabiat harikası olan olan Narlıgöl çoğu gezi tur programında yer alıyor.

Konum olarak Aksaray, Niğde ve Nevşehir illerinin kesişme noktasındadır. Etrafında orman olmamasına rağmen yemyeşil bir renkte olan bu gölün hemen yanında bir de Termal Kaplıca bulunuyor.

Narlıgöl yer altındaki sıcak su kaynaklarıyla beslenmesi nedeniyle minarelce zengin, suları acı bir göldür. Zaten eski adı da Acıgöl imiş. Sonradan Narlıgöl olarak anılmaya başlanmış. Gölü besleyen kaynak suları, gölden sızarak gölün 3 km kadar batısında yer alan Bekarlar Köyü’nde tekrar yüzeye çıkmakta. Anlayacağınız üzere göl ve çevresi tam bir termal, şifalı su kaynağı durumunda.

Gölün kuşbakışı görünüşünün kalp şeklini andırdığını da bilhassa fotoğraf meraklılarına ve de eşlerine güzel bir sürpriz yapmak isteyenlere duyurmuş olalım. Lâkin gölün şeklini daha iyi görebilmek için kenarındaki arabayolundan daha yukarılara çıkmak gerek. Yani, Narlıgöl’ü mümkün olduğunca yukardan görmeye çalışın.

Narlıgöl nerede? Narlıgöl, Niğde’nin Çiftlik İlçesi’ne bağlı Nar Köy sınırları içinde yer alıyor. Niğde merkezine 75 km mesafede.

Narlıgöl’e nasıl gidilir? Özel aracınızla ya da tur firmalarıyla gitmek gerek. Toplu ulaşımın olmadığı bir bölgede. Fakat bir kaç yüz metre yakınındaki termal tesislere ulaşım sağlayan araçlarla da yakınına kadar gelebilirsiniz. Gülağaç-Derinkuyu yolundan 1 km kadar içerde olan göl, Gülağaç’a 13, Derinkuyu’ya ise yaklaşık 27 km mesafededir.

Koordinatları: 38.344082°, 34.460664°

Cevap Yaz