Zelve Açık Hava Müzesi hakkında bilgi

Nevşehir ilinin Avanos ilçesine bağlı eski bir kaya yerleşimi olan Zelve Açık Hava Müzesi, Zelve Vadisi olarak geçen bölgede kurulu. 50-60 yıl öncesine kadar bu oyma kaya yapılarda yerel halk yaşamaya devam ediyormuş. Günümüzde ise buranın eski sakinleri müzenin girişinde Gözleme ve ayran satan yerleri işletiyorlar. Ayrıca, hediyelik eşyalarda almanız mümkün.

Zelve Vadisini ziyaret ederseniz esnafla sohbet etmeden ve halini hatırını sormadan ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

Müzenin hemen girişinde ücretli bir otopark mevcut. Aracıyla gelenler aracını buraya bırakabilir. Gözlemecilerin önünde bir de çeşme var. Serinlemek ve su içmek isterseniz, ki vadiye girmeden önce yanınıza su almanızı tavsiye ederiz. Çünkü, inişli çıkışlı ve yorucu bir gezide, özellikle de sıcak günlerde o suyu arayabilirsiniz….

Zelve örenyerinde pek çok kaya kilisesi, yerleşim yeri ve hatta bir cami var. Bazı bölümler göçük tehlikesi nedeniyle ziyarete kapatılmış, dışardan bakmakla yetinmek gerekiyor.

Zelve Ören Yerinde bulunan bazı önemli yerler; Değirmen, Üzümlü ve Balıklı Kilise, Direkli Kilise, Kutsal Hac Kilisesi, Cami, Tünel ve Manastır.

Etrafta uçuşan kırlangıçlar ve doğal kaya oluşumları özellikle gün batımında farklı bir güzellik sunuyor.

Müzede müzekart geçerli. Ayrıca, girişteki vezneden açık hava müzesinin bir krokisini ücretsiz veriyorlar. Almayı unutmayın. Normal bilet ücreti ise 8 TL.

Zelve Açık Hava Müzesi nerede? Nevşehir, Avanos ilçesinin 5-6 km güneyinde.

Zelve Vadisinin Koordinatları: 38.669693°, 34.863751°

Nevşehir tam bir doğa harikası. Pek çok açık hava müzesine ve diğer tarihi/doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Bu bölgede görülebilecek yerler hakkında bilgi edinmek için Nevşehir’de gezilecek yerler makalemizden yararlanabilirsiniz.

Yanıt Yok

  1. Pingback: Nevşehir gezilecek yerler 14 Ağustos 2013

Cevap Yaz