Sarıhan Kervansarayı

Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinden günümüze kalan en önemli tarihi yapılardan olan kervansaraylar, ticaret yolları üzerine belli aralıklarla kurulan ve 3 güne kadar konuklarına ücretsiz konaklama imkanı sunmanın yanısıra yeme-içme, hayvanların bakımı, hamam hizmeti gibi pek çok ihtiyaca da cevap vermiş. Bunlardan birisi de Nevşehir-Kayseri karayolunun üzerinde olan Sarıhan Kervansarayı, Selçuklu Dönemi eserlerinden biri. 1249 yılında yaptırılmış. Günümüzde kongre ve toplantılar için de kullanılıyor. Restore edildikten sonra eski görkemine kavuşmuş. Özellikle son yıllarda çok sayıda tarihi yapı virane haldeyken başta Kültür Bakanlığı olmak üzere devlet tarafından restore edildi ve turizme kazandırıldı.

Yüksekçe bir kapıdan girilen ana avlunun ortasında güzel bir su havuzu var. Açık avlunun sağ yanında hamam, han ağasının ve ailesinin kullandığı odalar ile konaklama odaları ve veteriner-hekimlerin kullandığı odalar bulunmakta. Avlunun diğer yanında ise revakların altında oturma yerleri var. Ayrıca, giriş kapısının hemen solunda bir çeşme mevcut. Ana kapının sağındaki dik merdivenlerle üst kattaki Köşk Mescidi adı verilen şirin mescite çıkılıyor.

Ana girişin tam karşısında, açık avlunun bitiminde eskiden kışlık mekan olarak, günümüzde ise  kongre ve toplantılar için kullanılan kapalı ve geniş bölüm bulunmakta.

Yolu buraya düşenlerin, uğramadan geçmemelerini tavsiye ediyoruz.

Sarıhan Kervansarayında Müzekart geçerli değil ancak Haziran 2013 tarihi itibariyle giriş ücreti kişi başı 3 TL. Özellikle yazın sıcak günlerinde kervansarayın içindeki serinlik de ayrı bir güzellik sunuyor… İsmi Saruhan Kervansarayı olarak da geçiyor.

Nevşehir Sarıhan Kervansarayı nerede? Nevşehir’in Avanos ilçesinin 6-7 km doğusunda yer alıyor. Geçerken, kervansarayı yolun hemen kenarında göreceksiniz. Kayseri-Nevşehir yolu üzerinde bulunan kervansarayın koordinatları: 38.711963°, 34.909151°

Nevşehir’de gezilecek yerler

Yanıt Yok

  1. Pingback: Nevşehir gezilecek yerler 14 Ağustos 2013

Cevap Yaz