Kaymaklı Yeraltı Şehri

Nevşehir’e yaklaşık 19 km uzaklıktaki Kaymaklı Yeraltı Şehri Nevşehir-Niğde yolu üzerindedir. 8 katlı bir yer altı şehri olan Kaymaklı Yeraltı Şehrinin bugüne kadar 4 katı açığa çıkarılmış ve ziyarete açılmıştır. İçerisinde dar koridorlarla birbirlerine bağlanan oda ve salonlar, su mahzenleri, mutfak ve erzak depoları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise ve benzerlerini Derinkuyu yeraltı şehrinde de görebileceğiniz, dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeyi önlemek için kapıyı içten kapatan dikine değirmentaşı ya da tekerleğe benzeyen büyük sürgü taşları vardır.

Yeraltı şehri Kaymaklı Kalesi olarak bilinen tarihi kalıntıların hemen altına inşaa edilmiştir. Kaymaklı köyünün yerli halkı evlerini yeraltı şehrinin yüze yakın tünelinin etrafına yapmıştır. Yöre halkı halen avlulara açılan bu tünellerden geçerek yeraltı şehirlerinin uygun mekanlarını kiler, depo, ahır olarak kullanmaktadır. Kaymaklı Yeraltı Şehri Derinkuyu Yeraltı Şehrinden gerek plan, gerekse kuruluş yönünden farklıdır. Pasajlar dar, alçak ve eğimlidir. Mekanlar daha çok havalandırma bacalarının etrafında toplanmıştır.

Yeraltı şehrinin ana girişi iki tarafı hediyelik ve yöresel eşyalar satan dükkanlardan oluşan alışveriş caddesinden ya da ücretli otoparkın hemen yanından ulaşabileceğiniz gişeden yapılmaktadır. Giriş Nevşehir-Niğde yoluna sadece 100 metre mesafededir. İlçe merkezine geldiğinizde yeraltı şehrine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Giriş ücreti 15 TL olan yeraltı şehri Müzekart ile yılda 2 kez ziyaret edilebilir. Müzekart+ kullananlar ise sınırsız giriş hakkına sahip.

Telefon: (384) 218 25 00

Koordinatları: 38.459893°, 34.751402°

Cevap Yaz