Göreme Açıkhava Müzesi

Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde kurulan bir yerleşim bölgesi olan Göreme özellikle manastırları ile ön plana çıkıyor ve içerisinde çok miktarda kaya kilisesi ve şapel barındırıyor. Neredeyse adım başı bir kilise mevcut.

Zamanın önemli Hıristiyan azizlerinden biri olan Kayseri piskoposu Büyük Basil Kapadokya’da imtiyazlı olmayan bir din eğitimi ve Manastı sistemi kurmuştur. Bugünkü Göreme Açık Hava Müzesi işte bu manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul ediliyor. Soğanlı, Ihlara, Açıksaray ise aynı eğitim sisteminin daha sonraları görüldüğü yerlerdir.

Müze bölgesinin içerisinde iyi korunmuş pek çok kaya mekanı var. Bunların başlıcaları; Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilisedir. Ayrıca, Açıkhava müzesinin dışında, karayolunun hemen kenarında da pek çok kilise ve ziyaret mekanı var.

Müze içerisinde, 11. ve 12. yüzyıllarda yapıldığı düşünülen Karanlık Kilise özellikle canlı renklerini hala koruyan freskleriyle görülesi mekanlardan birisi. Ancak, mekanın zarar görmemesi için bu bölüme sınırlı sayıda ziyaretçi alınıyor. Giriş için de ayrıca 8 TL ödemek gerekiyor.

Neler yapılır? Müzenin yakınında hediyelik eşyalar satan yerler mevcut. Buralardan alışveriş yapabilirsiniz. Ayırca, deveye binip fotoğraf çektirebilir, at üzerinde kapadokya turu yapabilir ve hatta balonla Kapadokya’yı havadan seyretmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Genellikle sabah erken saatlerde başlayan balon uçuşları havanın durumuna ve rüzgarın yönüne göre yarım saatle 2 saat arasında sürebiliyor. Fiyatlarının ise çok makul olduğunu söylemek güç…

Göreme Açıkhava Müzesi Nerede? Nevşehir il merkezine yaklaşık 13 km uzaklıktaki Göreme Beldesinin 1 km kadar doğusunda. Göreme-Ürgüp yolu üzerinde. Özel aracıyla gelecekler için güzel bir haber, yolların durumu gayet iyi.

Koordinatları: 38.640625°, 34.845128°

Göreme Açık hava müzesi giriş ücreti 15 tl. Müzekart sahipleri yışda 2 kez müzeyi ziyaret etme hakkına sahipler.

Yanıt Yok

  1. Pingback: Nevşehir gezilecek yerler 14 Ağustos 2013

Cevap Yaz