Derinkuyu Yeraltı Şehri

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde yer alan Derinkuyu Yeraltı Şehri Türkiye’de ortaya çıkarılan en büyük yer altı şehridir. Yeraltı şehrinin havalandırması 55 metreyi bulan derinlikteki kuyu ile sağlanmaktadır. İsmini de buradan almıştır.

Bu kuyunun dışındaki bazı kuyuların ise zehirlenme tehlikesine karşı üstü kapalı. Bu kuyulara ancak yeraltı şehrinden ulaşılabilmekte. Derinkuyu Yeraltı Şehrinin şimdiye kadar ziyarete açılan kısmı sadece %10’luk bir kısmı olmasına rağmen bu haliyle bile insanı oldukça etkiliyor.

İlk 3-4 kattan sonraki katlara dar ve dikine merdivenlerle iniliyor. Hatta çoğu yerde eğilmenizde gerekebilir. Herhangi bir istila ya da düşman saldırısı düşünülerek yapıldığı için kolaylıkla ele geçirilemeyecek şekilde inşa edilmiş. Merdivenler ancak tekli sıra halinde geçmeye izin veriyor. Hatta merdivenlerin bazı noktalarında, geçişi kapatmak için ortalama 1 metre çapında dikine değirmen taşı ya da tekerlek şeklinde taşlar yerleştirilmiş, tehlike anında bu taş yandaki bir odadan yuvarlanarak giriş geçişe kapatılabiliyor.

Yeraltı şehrinin 4000-5000 insanı barındırabilecek kapasitede olduğu düşünülmekte. İçerisinde çalışma ve barınma odalarının dışında misyonerler okulu, günah çıkartma yeri, vaftiz havuzu gibi diğer yeraltı şehirlerinde pek rastlanmayan bölümler de mevcut.

Şimdiye kadar 8 katı gün ışığına çıkarılan yeraltı şehrinin 11 katlı olduğu düşünülmekte.

Yazın en sıcak günlerinde dahi oldukça serin olan yeraltı şehrine inmeden önce yanınıza bir yelek almanızı tavsiye ederiz. Özellikle çocuklu ziyaretçiler, çocukların üşümemesi için hazırlıklı olurlarsa iyi olur.

Derinkuyu Yeraltı Şehrinin girişinin hemen karşısında büyük bir tarihi kilise var. Dışı oldukça iyi korunmuş olan bu kilisenin içi henüz ziyarete açık değil ama dışardan da olsa görülmesi gereken yerlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Giriş Ücreti: Derinkuyu Yerlatı şehrini ziyaret etmek isteyenler için girişte Müzekart geçerli. Biletli olarak girmek isteyenler için ise giriş ücreti 15 TL.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Nerede? Nevşehir-Niğde karayolu üzerinde bulunan Derinkuyu ilçesindedir. Nevşehir’e uzaklığı yaklaşık 29 km.dir.

Koordinatları: 38.375761°, 34.736080°

Telefon: (384) 271 21 67 – (384) 381 31 94

Cevap Yaz