Muğla’da gezilecek yerler

Türkiye’nin güney batı ucunda, Akdeniz ile Ege’nin kavuştuğu bölgenin tam ortasında yer alan ve tarım çeşitliliğiyle öne çıkan şehirlerimizden biri olan Muğla aynı zamanda ülkemizin önde gelen turizm merkezlerinden de biri. Muğla’da gezilecek yerler öncelikle deniz kıyısındaki doğal güzellikler ile antik dönemlerden kalma tarihi yapılar olarak öne çıkıyor. Fethiye ve Ölüdeniz, Dalaman, Ortaca, Marmaris, Bodrum, Milas ve Datça Muğla deyince ilk akla gelen yerler olsa gerek. Ören yeri açısından çok zengin bir il olan Muğla’da 100’den fazla ören yeri bulunmakta. Roma dönemine ait kalıntılar ve ören yerleri çok öne çıkmış olmakla birlikte bu kente yüz yıllardır çok sayıda eser kazandıran Selçuklu ve Osmanlılara ait eserlerde mutlaka görülmeli.

Muğla’nın yaylalarını ve yayla kahvelerini de görmeyi unutmayın.

Muğla’da gezilecek yerler

Kurşunlu Camii: 1493 ‘te Esseyit Şucaaddin tarafından yaptırılan cami Selçuklu mimari özellikleri taşımaktadır. Kesme taştan duvarları ve kök boyalarla yapılan cami içi kalem işi süslemeleriyle ayrı bir güzelliğe sahip olan cami 30 odalı bir medresenin içinde inşa edilmiş.

Muğla Ulu Camii: 1344 yılında yaptırılan ve Muğla’nın en önemli Selçuklu eserlerinden biri olan Ulu Camii kesme taştan dikdörtgen biçimli yapılmış, çatısı ahşaptan inşa edilmiştir. Minaresi de kesme taştan ve tek şerefelidir. Muğla, Tabakhane semtindedir. Saburhane semtinde 1829 yılında inşa edilen Osmanlı dönemi Saburhane Camii ile Camikebir mahallesinde 1390 yılında yaptırılan Muğla Mevlevihanesinin yerine 1848 yılında yaptırılan Şahidi Camii ve bu caminin bahçesinde yer alan ve Muğla’ya mevleviliğin ve Mevlana’nın öğretilerinin ilk adımlarını attığı Muğla Mevlevîhânesi görülmesi gereken tarihi yapılardan bir kaçı.

Amintas Kaya Mezarları: Fethiye ilçesindeki antik kentin en önemli kalıntılarını oluşturan kaya mezarları görülmeye değer.

Balıkpazarı Açık Hava Müzesi: Milas ilçesinin 28 km batısında yer alan Kıyıkışlacık Köyü’ndeki Roma dönemine ait anıt mezar etrafındaki revaklı galeriler restore edilmiş olarak ziyaretçilerini bekliyor. Iasos antik kenti de açık hava müzesinin hemen yanı başındaki yarım ada üzerine kurulu.

Fethiye: Muğla’nın en çok ilgi çeken ilçelerinden biri olan Fethiye, dünyaca ünlü Ölüdeniz‘e ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, tarihi milattan öncesine kadar uzanmakla birlikte günümüzde daha çok Osmanlının son dönemlerinde yapılmış ve şimdi terk edilmiş bir kenti andıran yamaçlara dizili eski evleriyle Kayaköy görülmeye değer.

Bodrum: Kalesi ve Sualtı Müzesi’yle başlayacağınız geziye koylarla devam edebileceğiniz Bodrum, yaz turizminde adını en sık duyduğumuz yörelerden.

Ayrıca, Muğla Merkez ilçeye hakim tepe olan Asar Tepesi üzerinde bulunan bir düzlükte yer alan Mabolla Antik Kenti, Fethiye’den Kaş istikametine doğru 40 km mesafedeki Pınara Antik Kenti, Fethiye-Kaş karayolunun 50. km.den batıya ayrılan, genellikle stabilize olan bir yol ile 12 km. gidildikten sonra ulaşılan Sidyma Antik Kenti, Fethiye’nin 40 km. doğusunda bulunan Yaka Köyü sınırları içerisindeki Tlos Antik Kenti, Muğla’nın Ula ilçesi sınırları içinde yer alan ve antik kalıntılarla dolu üçlü bir ada grubunun en büyüğü olan Sedir Adası, Milas’ta Beçin Kalesi içerisinde bulunan Ahmet Gazi Medresesi ve Türbesi, Milas’ın 29 km. güneyinde Karacahisar Köyü’nün doğusundaki büyük çam ağaçlarıyla kaplı çift zirveli bir tepe üzerinde yer alan Hydisos Antik Kenti, diğer gezilecek yerler olarak sayılabilir.