Marmaris ‘te gezilecek yerler, ne yenir, neler yapılır?

Türkiye’nin en yoğun tatil beldelerinden biri olan Marmaris, Ege’nin sularına uzanan ve çok sayıda koy barındıran bir yarımada üzerine kurulmuş.

Mavi tur ve dalış imkanları çok geniş. Tarihi mekanlara da yakınlığı ile tatil beldeleri içinde öne çıkan Marmaris, her mevsim ayrı güzel.

Marmaris nerede? Muğla merkezin 55 km güneyinde yer alan Marmaris, Dalaman Havalimanına 94 km mesafede.

Nasıl gidilir? Uçakla Dalaman Havalimanına oradan da servislerle Marmarise. Otobüsle gelecek olanlar için pek çok firma tarafından özellikle büyükşehirlerden otobüs seferleri var. Aracınızla gelecekseniz Muğla-Fethiye yolundaki Gökova’dan güneye saparak 28 km sonra Marmaris’e ulaşıyorsunuz. Deniz yoluyla gelmek isteyenler de teknelerle limana ulaşabilir.

Ne yenir? Çok sayıda ve çeşitte lokanta var. Damak tadınıza ve bütçenize uygun yerler bulmak mümkün. Her yer ve yörede olduğu gibi yemek sonrası sürprizle karşılaşmamak için sipariş vermeden fiyatları kontrol etmeniz yararınıza.

Nerede kalınır? Konaklama sıkıntısı çekilmeyecek yerlerin başında gelen Marmaris’te toplamda  100 000 ‘e ulaşan yatak kapasitesi olduğu belirtiliyor. Bunların içerisinde 5 yıldızlı otellerden butik otellere ya da tatil köylerine kadar pek çok seçenek mevcut. Marmaris merkezin dışında, yakın çevrede de kalacak yerler bulabilirsiniz.

Neler yapılır? Marmaris’te yapılacak şey çok, sizin tercihinize kalmış. Tekne turlarına katılabilir, ören yeri ziyaretleriyle tarihi kalıntıları ziyaret edebilir, dalışa meraklıysanız sualtı dalışı yapabilir, dilerseniz balık avına çıkabilirsiniz. Yürüyüşü sevenler için ormanda yürüyüş, sonrasında Akdeniz’in serin sularına kendiniz bırakabilirsiniz.

Gezilecek yerler:  Marmaris Milli Parkı, İçmeler, Armutalan, Hisarönü, Turunç, Orhaniye, Selimiye, Bozburun Marmaris’in çevresinde gezilecek yerlerden. Buralara minibüslerle ulaşmak mümkün. Biraz daha açılırsanız 70 km batıda Datça, yaklaşık 86 km doğuda ise Dalyan görülebilecek yerler arasında.

Marmaris girişinin koordinatları: 36.86582, 28.274209

Cevap Yaz