Fethiye

Muğla’nın güzel ilçesi Fethiye, başta Ölüdeniz olmak üzere pek çok tatil mekanına ev sahipliği yapan önemli bir turizm merkezi. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist buraya geliyor. Yöre insanı da turizmden ekmek yerken bir yandan da tarımcılığı bırakmamış.

Fethiye Nerede? Muğla‘nın 130 km güneydoğusunda yer alan ilçe merkezi, Dalaman Havalimanına ise 53 km mesafede. İlçe merkezinin koordinatları: 36.622193, 29.110526

Nasıl gidilir? Havayoluyla önce Dalaman Havalimanına oradan da servislerle ulaşabileceğiniz Fethiye’ye denizden gitme imkanı olanlar için de yat limanı hizmet veriyor. İsterseniz limana hiç uğramadan önce koylara demir atabilirsiniz. Karayoluyla gelmek için Muğla-Fethiye-Antalya karayolunu kullanmalısınız. Fethiye Muğla’ya 130, Antalya‘ya 200 km uzaklıkta.

Tekne meraklıları için Fethiye yat limanına da sahip. Mavi turların çok yoğun olduğu bir bölge, Akdeniz’in bölgedeki koylarını gezebilirsiniz.

Nerede kalınır? Gözde bir turizm merkezi olan Fethiye’de konaklama imkanları geniş. 5 yıldızlı otelde ya da eski bir çiftlikte taş evde kalabilir, isterseniz doğayla baş başa daha sakin butik otelleri tercih edebilirsiniz.

Ne yenir? Akdeniz mutfağı, zeytinyağlılar, balık çeşitleri ve tabiki narenciyeler. Çok sayıda lokanta mevcut. Fethiye halk pazarına uğrayıp yöresel ve organik ürünlerden alabilir, yerel işletmelerde yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Turizmin yanı sıra tarım açısından da öne çıkan bir yer burası. Gelmişken mevsimiyse portakalını ya da domatesini tatmadan olmaz.

Fethiye gezilecek yerler: Fethiye merkezde Telmessos Antik kenti ve Fethiye Müzesi, Çalış sahili, yat limanı, eski cami ve tarihi hamam gezilecek yerlerden. Yakın çevrede ise güneyinde Ölüdeniz ve Babadağ, Belcekız plajı, doğusunda Saklıkent, Likya Yolu ziyaret edilecek mekanlar arasında öne çıkıyor.

Fethiye’de neler yapılır? Yüzülür elbet, sonra çıkıp çam ormanlarının kokusu ciğerlere çekilir. Çam ormanlarının tadına varmak isteyenler doğa yürüyüşü ya da dağ bisikleti turu yapabilir. Çevrede pek çok antik kent ve kalıntılar var, ziyaret etmeyi unutmayın. Başta ilçe merkezindeki Termessos antik kenti olmak üzere antik kentlerden çıkarılan arkeolojik eserler Fethiye müzesinde sergileniyor. Fethiye’nin 8 km kadar güneyinde kalan Kayaköy Örenyeri de bir diğer ziyaret mekanı.

Yapmadan dönme: Sadece 13 km güneydeki Ölüdeniz‘i görmeden, Kayaköy’deki tarihi evleri ziyaret etmeden, Babadağ’dan yamaç paraşütü yapmadan, Kelebekler Vadisinde rengarenk kelebekleri izlemeden, vadide yürüyüş yapmadan dönmeyin.

 

Yanıt Yok

  1. Pingback: Fethiye Kayaköy 14 Temmuz 2013
  2. Pingback: Fethiye Ölüdeniz 15 Temmuz 2013
  3. Pingback: Marmaris 24 Temmuz 2013

Cevap Yaz