Fethiye Kayaköy

Tarihi M.Ö. 3000’li yıllarla M.Ö. 4. yüzyıl arasındaki zaman dilimine kadar dayanan bir yerleşim yeri olan Karmilassos Antik Kentinin üzerine kurulmuş olan Kayaköy, Fethiye‘nin yaklaşık 8 km güneyinde. Ölüdeniz sahiline uzaklığı ise 9 km.

Günümüzde Kaya Çukuru denilen yeni yerleşimin olduğu ovanın güneyindeki yamaçlarda bulunan tarihi evler Osmanlı tarafından verilen haklarla 19. yüzyılın 2. yarısıyla 20. yüzyılın başlarında Rumlar tarafından yapılmış. 1923 yılında Yunanistan ile yapılan Türk-Yunan mübadelesinde köyün Rum nüfusu Yunanistana gidince köy boşalmış. Rum evlerinin ahşap kısımlarının zamanla çürüyüp yok olmasıyla da adeta terk edilmiş bir köye dönmüş. Bugün o günlerden kalan 400 dolayında taş ev koruma altına alınmış durumda.

Kayaköy Örenyeri giriş ücreti: Müzekartın geçerli olduğu örenyerine bilet alacaksanız 5 tl ödemeniz gerekiyor.

Kayaköy nerede? Fethiye ilçe merkezinin 8 km kadar güneyinde yer alan Kayaköyün eski taş evlerinin ve ören yerinin koordinatları: 36.576081, 29.090884

Kayaköy’den araçla 8 km’lik bir yolculukla Gemiler Adasının da bulunduğu koya inebilirsiniz. Yatçıların uğrak mekanı olan bir bölgeye inen bu yol, ağaçların arasından geçerek sizi Akdeniz’in mavi sularına ulaştırıyor.

Ölüdeniz’e geçmek isterseniz araba yolundan 8,5 km, yürüyüş yoluyla 5 km mesafe kat ederek ulaşıyorsunuz. Ormanlık alandan geçen yürüyüş yolunu kullanarak ciğerlerinize taze oksijeni bolca doldururken çam ağaçlarının ve hafif hafif esen rüzgarın tadını çıkarabilirsiniz. Merak etmeyin, yorgunluğunuzu atacağınız serin sular sizi bekliyor.

Nerede kalınır? Kayaköy, Fethiye ve Ölüdeniz gibi turizm merkezlerinin ortasında kalan konumu nedeniyle çevreye gelen ziyaretçiler için, çok sayıda olmasa da, konaklama imkanı sunuyor. Yakın yerlerde de konaklama imkanı var.

Ne yenir? Kebap salonundan lokantalara kadar farklı damak tatları için işletmeler mevcut. Tercih size kalmış. Yöre insanının ellerinde hazırlanan gözleme ve yayık ayranı bulursanız kaçırmayın.

 

Yanıt Yok

  1. Pingback: Fethiye 14 Temmuz 2013
  2. Pingback: Fethiye Ölüdeniz 15 Temmuz 2013

Cevap Yaz