Mardin’de gezilecek yerler

Birbirinden farklı fakat içiçe yaşayan bir çok kültürün verdiği zenginliği her köşesinde hissettiren tarihi kent: Mardin. Mardin’de gezilecek yerler arasında tarihi Mardin evleri ve dar sokakları başta geliyor. Dar ve patikalı sokaklarda gezen belediyenin kadrolu çöpçü eşeklerini görmeden dönmeyin. Farklı dinlerin ve kültürlerin buluştuğu Mardin’de çok sayıda tarihi cami, kilise, türbe ve manastır bulunmakta. Tarihi çarşılar, kervansaraylar, külliyeler, medreseler de Mardin sokaklarını süslüyor. Durs Vadisi, Beyazsu gibi doğal güzellikleriyle de görülmeye değer bir kent Mardin.

Mardin’de gezilecek yerler

Mardin’de bulunan tarihi eserlerin pek çoğu Artuklular dönemine ait. Diğer medeniyetlere ait eserler ve 18. yüzyılda yapılan güzel eserler de mevcut. Mardin’in tarihi görülecek ve gezilecek yerleri hem merkezde hem de diğer ilçelerinde olmaklabirlikte genellikle merkezde toplanmış durumda.

Mardin merkezde bulunan tarihi ve diğer gezilecek yerler

Mardin’in merkezinde gezilecek yerler genellikle 1. cadde üzerinde bulunmakta.

Artuklu Kervansarayı: Mardin merkezde, Melik Mahmut Cami yanında bulunan kervansaray 1275 yılında yaptırılmış. Uzun yıllar yaptırılış amacına hizmet eden bina daha sonraları ise önce okul olarak, sonra bazı aileler tarafından konut olarak kullanılmış. En son ekmek fırınıyken otele dönüştürülmüş ve günümüzde, ilk yapılış amacına da uygun sayılabilecek şekilde, otel olarak hizmet vermekte.

Bakırcılar Çarşısı: Mardin’de eskiden mutfak eşyalarının tamamına yakını bakırdan üretildiği için bakırcılara özel çarşı da vardı. Şimdilerde bakıra eskisi kadar rağbet olmasa da meslek yaşatılmaya çalışılıyor. Kazancılar Çarşısı olarak da bilinen çarşı Merkez Ulu Camii’nin 100 metre doğusunda.

Ceviz Çeşmesi: Mardin’de su değerlidir. Her mahalleye ait bir çeşme bulunan Mardin’de sular tuzlu, sade olarak ayrılmakta. Ceviz Çeşmesi tatlı suya sahip. Artuklu Kervansarayı’nın 100 metre güneydoğusunda.

Eski PTT binası: Manzarası ve mimarisiyle sizi hayran bırakacak eserlerden biri olan yapı 1890 yılında Şatana Ailesi tarafından ev olarak yaptırılmış, 1950 yılından sonra ise PTT binası olarak hizmet vermiş. Mardin merkezde, Şehidiye Medresesi’nin karşısında.

Zinciriye Medresesi (İsa Bey Medresesi): Halk arasında Zinciriye Medresesi diye de anılan Sultan İsa Medresesi, Artuklu Sultanı olan Melik Necmettin İsa bin Muzaffer Davud bin El Melik Salih tarafından 1385 yılında yaptırılmış.

Mardin Ulu Camii: Yine Artuklu Dönemi mimari örneklerinden biri olan ve dilimli kubbesi ve minaresiyle Mardin’in sembolü sayılan Mardin Ulu Cami iki minareli inşa edilmiş ancak bugün tek minaresi mevcut. Yapım tarihini 1176.

Şeyh Çabuk Camii: Peygamber Efendimizin postası sahabe Abdullah Bin Enes El Cüheyni’nin mezarının Mardin Şeyh Çabuk Camii’nde bulunduğu bildirilmekte. Kendileri Mardin’e geldiğinde vefat eder ve ismi ile anılan bu caminin içindeki türbeye defnedilir. Türbesini ve camiyi yaptıran kişinin adıyla, Şeyh Çabuk Camii olarak anılmaktadır.

Merkezde diğer görülecek yerler: Şehidiye Medresesi, Sitti Radviyye Medresesi (Hatuniye Medresesi), Mardin Sabancı Kent Müzesi, Revaklı Çarşı (Sipahiler Çarşısı-Tellallar Çarşısı), Hz. Ali’nin süt kardeşi olan sahabe Muhammed Zurrar Camii ve Türbesi, Melik Mahmud Camii, Mardin Müzesi, Kırklar Kilisesi (Mor Behnam ile kız kardeşi Saro Kilisesi), Surur Han Kervansarayı, Kayseriyye Bedesteni, Kasımiye Medresesi, Gazipaşa İlkokulu, Firdevs Köşkü, Emüniddin Külliyesi, Abdüllatif Camii (Latifiye Camii), Savurkapı Hamamı (Bab es-Sur)

Merkez dışında gezilecek yerler

Beyazsu: Mardin’e hayat katan en önemli su kaynaklarından biri olan Beyazsu Nusaybin-Midyat yolunun 25. km’sinde.

Dara Antik Kenti: Ünlü İran Hükümdarı “Darayuvaşi” tarafından kurulmuş ve Eski Mezopotamya’nın en önemli kentlerinden birisi olan Dara günümüzde küçük bir köy. Kent içinde kilise, saray, çarşı, zindan, tophane ve su bendi kalıntıları halen görülebilmekte; ayrıca kaya mezarları ve mağara evlere de rastlanmakta. Mardin merkezin 30 km güneydoğusunda Oğuz Köyünde, Mardin-Nusaybin yolundan 10 km içerde.

Zeynel Abidin Camii ve Türbesi: Hazreti Ali’nin 5. torunlarından olan Zeynel Abidin’in, Nusaybin ilçesinde bulunan Mor Yakup Manastırı yanındaki Zeynel Abidin Camii’nde türbesi yer almaktadır.

Midyat’ın 25 km doğusundaki Anıtlı köyünde Hah Anıtlı Meryem Ana Manastırı; Kızıltepe ilçesi sınırları içerisinde olan ve Mardin’e 20 km mesafedeki Gurs Vadisi; Mardin-Diyarbakır yolu üzerinde Sultan Musa (Sultan Şeyhmus) ; Mardin’in 3 km kadar doğusunda Deyrulzafaran Manastırı Mardin’de gezilecek tarihi yerler arasında.