Manisa’da gezilecek yerler

Bir buçuk milyona yaklaşan nüfusuyla Ege Bölgesinin en büyük ikinci ili olan Manisa’da antik çağlardan beri yerleşim olduğu bilinmekte. Hatta  eski uygarlıklara başkentlik yapmış bir şehir. Bu nedenle, Manisada antik dönemlerden kalma çok sayıda kalıntı bulunmakta. Osmanlı döneminde ise pek çok şehzadenin yetiştiği bir Şehzadeler şehri olmuş. Doğal güzellikler açısından da zengin. Manisa’da gezilecek yerler gerek antik dönemden ve Roma dönemlerinden kalma tarihi kalıntıların yanısıra Osmanlı döneminden kalma eserleri de içeriyor. Ayrıca doğal güzellikler açısından da oldukça zengin, bereketli toprakları olan bir il. Üzümü, zeytini, kirazı ve kavunu meşhur.

Manisa denince Mesir macunu ve Manisa tarzanını unutmak olmaz. İlk olarak ünlü hekim Merkez Efendi tarafından Yavuz Sultan Selim’in eşi Ayşe Hafsa Sultan’ın tedavisi için 41 çeşit baharat ve şifalı ot kullanılarak hazırlanan Mesir Macunu başarılı olmuş ve o günden sonra her yıl şenliklerle halka dağıtılıyor. 1888’de Bağdat’da doğup Türk ordusunda askerlik yapan ve İstiklal Madalyası sahibi Ahmeddin Carlak, nam-ı diğer Manisa tarzanı, savaştan sonra Manisa’ya yerleşmiş ve kentin yeşillendirilmesi için çok çalışmış ve şehirde sevilen biri olmuş.

Manisa’da gezilecek yerler

Manisa Merkezinde: Ulu Camii ve Medresesi, Gülgün Hatun Hamamı mutlaka görülmeli. III. Murad tarafından 1583–1592 yılları arasında yaptırılan Muradiye Camii ve külliyesi; caminin yanısıra, medrese, imarethane ve dükkânlardan oluşmakta. Mimar Sinan’ın Ege’deki tek, Osmanlı Devleti’nin Manisa’daki en kıymetli mimari eseri kabul edilmekte.

Manisa kent merkezinin 49 km. kuzeybatısındaki Yunt Dağı Köseler Köyü sınırları içerisinde “Nemrutkale” ya da “Köseler Kalesi” adıyla da anılan Aigai antikkenti.

Manisa kent merkezinden Turgutlu yönüne doğru yedi kilometre uzaklıkta bulunan Akpınar Mesire yeri ve Kybele Kaya Kabartması.

Şehir merkezinin güneyinde Spil Dağı Milli Parkı doğa meraklıları için.

Alaşehir: Bozdağ eteklerinde dar bir vadide bulunan antik Philadelphia şehrinde antik, Helen ve Roma dönemlerine ait sur, kilise ve tiyatro kalıntıları yer almakta.

Salihli: Manisa’dan Salihli yönüne giderken 64 km mesafede Sart. Lidya Devletinin başkenti olan Sart’ta antik dönemden kalma harabeler. Sardes Antik Kenti ve Artemis Tapınağı. Salihli’nin 12 km batısında.

Ahmetli: Üzümü ile meşhur. Mevsiminde giderseniz taze üzüm yiyin. Yaprak sarması için asma yaprağı da alabilirsiniz.

Demirci: El dokuması halıları mutlaka görün. Kök boyalı doğal halılar.

Akhisar: Zeytin ağaçlarıyla kaplı ilçede Thyateria kalıntıları ve Akhisar Müzesi görülebilir.

Gölmarmara: Marmara Gölü, içindeki çok sayıda adacıkla hoş bir manzara sunuyor.

Kula: Kendine has hoş mimarisiyle Kula evleri ve Peri Bacaları gezilecek yerler arasında.

Şehzadeler: Niobe Ağlayan Kaya

1490 yılında Sultan 2. Beyazıt’ın eşi Hüsni Şah Sultan tarafından yaptırılan Hatuniye Camii ve Külliyesi; 1484 yılında İvaz Paşa tarafından yaptırılan İvaz Paşa Camii; Spil Dağı Milli Parkı Manisa’da gezilecek yerler.

Yanıt Yok

  1. Pingback: thanks 14 Kasım 2014