Konya’da gezilecek yerler

Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik etmiş, nükteli ve her biri bir ders niteliğindeki fıkralara konu olmuş Hoca Nasrettin’in; İslam ahlakıyla yoğrulmuş bir fikir adamı olan Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin yaşadığı, çok sayıda tarihi ve doğal güzelliğe sahip bereketli topraklarıyla Konya Anadolu’nun orta noktasında. Karayolunun yanısıra uçak ve hızlı trenle de ulaşımak mümkün… Konya’da gezilecek yerler içerisinde Anadolu Selçuklularından kalma çok sayıda tarihi eser. Ayrıca, Tuz Gölü, Akşehir Gölü ve Beyşehir Gölü başta olmak üzere doğal güzellikler ve Çatalhöyük gibi dünya çapında değeri olan antik kalıntılar bulunmakta.

Konya’da gezilecek yerler

Konya’nın 3 merkez ilçesi Selçuklu, Meram ve Karatay tarihi yapıların en yoğun olduğu bölgeler. Alaatin Tepesi ve bu tepenin üzerinde Alaattin Camii ile avlusunda Sultanlar Türbesi mutlaka görülmeli. Alaattin Tepesinin 600 metre doğusunda Mevlana’nın türbesi. Bu ikisinin arasında ve çevresinden çok sayıda tarihi yapı. İnce Minareli Medrese, Ak Manastır, Koyunoğlu Kent Müzesi, Kadı Müresel Camii, Karatay Medresesi, Kapı Camii, Sultan Selim Camii, Aziziye Camii, Arkeoloji Müzesi, Şemsi Tebrizi Camii ve Türbesi, Tavusbaba Türbesi, Sahipata Külliyesi, Pir Esad Sultan Türbesi, Sırçalı Medrese, Gömeç Hatun Türbesi Konya merkezinde ve merkez ilçelerinde görülebilecek yerler.

Ayrıca, bağlarıyla meşhur Meram’ın doğal güzelliklerini de görmeyi unutmayın. Merkeze yakın Sille Köyü de tarihi kilise, cami ve oyulmuş kaya yapılarıyla görülmeye değer. Sille’deki baraj gölünün çevresi ise dinlenmek için tercih edilebilir.

Alaaddin Camii: Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış olan ve kendi adıyla anılan Alaaddin Camii ve Alaaddin Tepesi şehrin simgelerinden.

Mevlana Türbesi ve Müzesi: Konya ile özdeşleşen bir diğer isim şüphesiz Mevlana. Büyük İslam düşünürü, alim ve fikir adamı olarak bıraktığı eserlerle yüzlerce yıldır, insanların hayata bakışına olumlu katkılar sunan öğütler veriyor. İslam’dan aldığı feyzle söyledikleri dünyanın her tarafından, birbirinden farklı insanları çekmeyi başarıyor. Mesnevi ve Mevlevilik, günümüzde popüler bir geçim aracı olarak kullanmak isteyenler de olmakla birlikte, Mesnevi’yi doğrudan okuyanlar için, hayata bakışı olumlu yönde değiştirmeye yardımcı önemli bir eser. Mevlana’nın kabri Konya merkezde.

Nasrettin Hoca’nın Kabri: Akşehir ilçesindeki mezarlığın orta noktasında hatta dünyanın da orta noktası. İnanmayan ölçsün…

Çatalhöyük: Konya merkezinin güneydoğusuna kalıyor. Çumra ilçesi sınırları içindeki alanda yapılan kazılarda tarihe ışık tutan binlerce yıllık çok önemli kalıntılar açığa çıkarıldı.

Beyşehir: Beyşehir’de Eşrefoğlu Camii, Kubad Abad Sarayı, Beyşehir gölü gibi görülmesi gereken yerler hakkında daha ayrıntılı bilgiyi Beyşehir’de gezilecek yerler sayfasında bulabilirsiniz.

Tuz Gölü: Türkiye’nin en büyük 2 gölü olan Tuz Gölü Konya merkezin 100 km kuzeydoğusunda kalıyor. Yolunuz buraya düşerse göl kıyısındaki tuzluklarda yürümenin verdiği huzuru tadın.