Eşrefoğlu Camii

Konya’nın en eski yerleşimlerinden biri olan Beyşehir’de, Beyşehir Gölü’nün hemen yanıbaşında yükselen Eşrefoğlu Camii, 700 yılı aşan ömrüne rağmen hala dimdik ayakta. Dış duvarları kesme taştan inşa edilen caminin içi ise ahşabın ve kök boya ile yapılan süslemelerin en güzel örneklerini sergiliyor. 1296-1299 yılları arasında Eşrefoğlu Süleyman Bey tarafından yaptırılan cami, Anadolu’da ağaç çatı ve direkli, düz tavanlı ulu camilerin en büyüğü ve en görkemlisi. Üstün ağaç ve çini işçiliği ile mimari yönünden çok önemli bir yapı olan bu güzel eserin her bir köşesini kalem kalem işlemiş ustaları saygıyla anmak gerek.

Eşrefoğlu Camii dikdörtgen planlı ve yüksek tavanlı olarak inşa edilmiş. Tavanı 39 ahşap ana sütün tutuyor. Çatının ortasında bir açıklık var. Buradan giren güneş ışığı ile cami aydınlanıyor. Bu açıklığın başka bir amacı daha var. Eşrefoğlu Camii’nin ortasında bulunan ve “Kar Kuyusu” olarak adlandırılan çukura kışın biriktirilen kar sayesinde camii, yazın serin olurmuş. Kuyu ortalama 4×4 metre ebatlarında ve derinliği ise yaklaşık 5 metre.

Camiyi gezerken, her detayda ayrı bir emek ve estetik dikkati çekiyor. Camide kullanılan ağaçların yüzlerce yıldır çürümeden ayakta durması da ayrı bir maharet olsa gerek. Eşrefoğlu Camii’ni gezerken eskilerin yaptığı işi nasıl özenli yaptıklarını düşünüyorum.

Camide kullanılan ağaçlar aylarca gübre içinde ve Beyşehir Gölünde bekletilmiş. Özel işlemlerden geçen ağaçlar bu sayede yüzlerce yıldır ayakta durabiliyor.

Anadolu’da halen ayakta olan çok sayıda ahşap cami bulmak mümkün ancak Eşrefoğlu Camii, bu özelliklerde ve boyutta en eski  ve tek cami olma özelliğini koruyor. Böyle muazzam bir eser mutlaka görülmeli. Bu şaheser camide bir vakit namaz kılmadan, caminin yanındaki ve Beyşehir’deki diğer tarihi yapıları da görmeden ve Beyşehir Gölü’nde gün batımını izlemeden Beyşehir’den ayrılmayın.

Eşrefoğlu Camii nerede? Beyşehir ilçe merkezinde, ilçe merkezinin hemen kuzey batı yönünde, tarihi Taş Köprü’ye 200 metre mesafede. Beyşehir Gölünün kıyısına 150 metre. Koordinatları: 37.683243 N,31.719543 E