Beyşehir’de gezilecek yerler

Türkiye’nin en büyük 3. gölü olan Beyşehir Gölü, Beyşehir ilçesinin en önemli sembolü. Gölün hemen kıyısında kurulmuş olan ilçe, yüzyıllardır önemli bir yerleşim yeri olarak var olagelmiş. Beyşehir’in tarihi değer olarak sembolü sayılabilecek eser ise Türkiye’nin en büyük ahşap tavanlı ulu camii olan Eşrefoğlu Camii. Beyşehir’de gezilecek yerler tarihi ve doğal güzellikler olarak oldukça iyi durumda.

Beyşehir’in doğal güzellikleri: En başta elbette Beyşehir Gölü geliyor. Göl kıyısında yürüyüş yapıp gün batımıyla ünlü gölde, ününe yakışır güzellikteki gün batımını izleyebilirsiniz. Kişi başı 5 TL ile gölde tekne türü yapmak da mümkün.

Beyşehir’in tarihi yerleri: Beyşehir Eşrefoğlu Camii tek kelimeyle eşsiz bir eser. 1299 yılında yapımı tamamlanan caminin dış duvarlarının dışında neredeyse tamamı ahşap olmasına rağmen günümüze kadar korunmuş olması hayranlık uyandırıyor. Ahşap işçiliği ve kök boya ile yapılan süslemeler mutlaka görülmeli.

Eşrefoğlu Camii’nin hemen yanında bulunan Bedesten ve İsmail Ağa Medresesi de görülmesi gereken yerler arasında. Tarihi Hamam, Kubad-Abad Sarayı ve Fasıllar Kaya Anıtı da Beyşehir’de gezilecek yerler içinde öne çıkan tarihi yapılar. Ayrıca, Eşrefoğlu Camii’ne 150 metre mesafedeki Kale Kapısı kalıntıları ve kazı alanı da geçerken görülebilir.

Beyşehir’de tarihi yerleri ziyaret edebilir, tekne ile göl turu yapabilir ve göl kenarında yürüyüşe çıkabilirsiniz. Akşam gün batımını izlemeyi sakın unutmayın.