Cacabey Camii ve Medresesi

Selçuklular döneminde Kırşehir emiri olarak görev yapan Cacabey, pek çok hayır kurumu ve camiyi inşaa ettirmiş ya da onarımını yaptırmıştır. Bunlardan belki de en önde geleni olan, Kırşehir’de zamanının fakültesi gözüyle bakılan Caca Bey medresesini 1271-1272 yıllarında gözlem evi olarak yaptırmış ve 1301 tarihinde Bizanslılara savaşırken sehit olunca da bu medresenin yanındaki türbeye defnedilmiştir.

Cacabey camii‘nin ortasında bir su kuyusu bulunur. Bu kuyu ortadaki kubbenin tam altına denk geliyor. Gözlem evi olarak inşa edilen Cacabey Medresesinde, ortası açık olan kubbeden suya yansıyan yıldızları incelemek ve yıldızlar üzerinde araştırmalar yapmak için açıklığın tam altına bu kuyu yapılmış.

KIRSEHIR Kare şeklinde bir yapı olan Cacabey medresesi, kesme taştan inşa edilmiş. Özellikle astronomi ile ilgili çalışmalar yapılan bir ilim merkezi olarak uzun yıllar hizmet vermiş daha sonra da camiye dönüştürülmüş olan Cacabey Camisinin minaresi ilk olarak gözlem kulesi olarak yapılmış. Caminin içine girince ortadaki su kuyusu dikkati çekiyor. Caminin yanlarında ise küçük odalar var.

Cacabey Camii nerede? Kırşehir-Kayseri yoluna 900 metre mesafedeki medrese Cacabey Caddesinin üzerinde, Kırşehir şehir merkezinde, parkın içindedir. Şehir içi minibüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Koordinatları: 39.145335, 34.161364

Yapmadan Dönme: Kırşehir’e gidince Kaman cevizini tatmadan, Hacı Bektaş-ı Veli’nin kabrini ziyaret etmeden, Kırşehir Müzesini görmeden ve Ahilik kültürü hakkında bilgi almadan dönmeyin.

Cevap Yaz