Kıyıköy

Trakya’da bir Karadeniz beldesi olan Kıyıköy, Pabuç Deresi ile Kazan Deresi’nin denize döküldüğü noktaların arasında yüksekçe bir mevkiye kurulu şirin bir yer. Balıkçılık yöre insanının temel geçim kaynağı. Son yıllarda buna turizmi de eklemek lazım.

Bizanslılardan kalma bir kaleiçi bölgesi olan Kıyıköy yerleşimine tarihi surlardaki kapıdan giriliyor.

Kıyıköy’ün biri batısında diğeri doğusunda olmak üzere 2 plajı var. Kıyıköy çevresinde koruma alanı olarak ilan edilen bölgeler doğanın koruma altına alınması açısından önemli. İğneada’dan başlayarak Kıyıköy’ü de içine alan bölgenin turizm alanı olarak belirlenmiş olması da bölgede turizm yatırımlarını arttıracaktır. Umarız Kıyıköy’ün 2 katlı eski evleri ve dar sokakları, sakin dokusu, çam ağaçları, denizi ve dereleri hep temiz kalır.

Kıyıköy’ün yaklaşık 800 metre güneybasında, Pabuç Deresi’nin kenarında, kayaların oyulmasıyla yapılmış bir taş manastır olan Aya Nikola Manastırı, çok özellikli olmasa da tarihi değeri açısından görülebilir. Sonradan dilek taşı “oluveren” yıkık sütunun dilek taşı olma hikayesi çok eski değil, sadece duygusal…

Kıyıköy nerede? Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı, Vize’nin kuzeydoğusunda. İstanbul’a 2 saat mesafede bir Karadeniz kasabası. İstanbul şehir merkezine 153 km mesafede yer alan köy, Tekirdağ Saray ilçesinin 31 km kuzeydoğusunda. Yolu ağaçlarla çevrili, virajlı ve biraz dar ama oldukça keyifli. Yolun tadını çıkararak gitmek gerek. Koordinatları: 41°38′07″N, 28°05′46″E

Kıyıköy’e nasıl gidilir? Vize üzerinden ya da Saray-Kıyıköy yolundan gidilebilir. İstanbul’dan gidenler için en uygun rota Saray’dan geçiyor. TEM otoyolunu kulanacaksanız, Çerkezköy ayrımından çıkıp Çerkezköy > Saray > Kıyıköy güzergahını takip edeceksiniz. Daha yeşil ve keyifli bir rota isterseniz Çatalca’dan Saray’a Eski İstanbul Kırklareli yolunu kullanabilirsiniz. Kıyıköy’e İstanbul Esenler Otogarı’ndan günde 2 kez doğrudan otobüs seferi var. Kıyıköy otobüslerini kaçırırsanız, dilerseniz, Saray otobüslerine binip oradan da minibüslerle Kıyıköy’e geçebilirsiniz.

Neler yapılır? Kıyıköy’ün 2 yanında birer plaj var. Kendiniz Karadeniz’in sularına bırakabilir, dilerseniz, Kazan Deresi ve Pabuç Deresi’nin denize kavuştuğu yere yakın oluşan sakin göletlerde tatlı suya girebilirsiniz. Derede sandal sefası yapmak isterseniz, sandal kiralayabilirsiniz. Çevrede denize nazır ağaçlık alanlarda kampçılık için uygun yerler bulabilirsiniz. Dereye paralel doğa yürüyüşleri ile çevreyi keşfe çıkabilirsiniz. Kıyıköy diğer tatil beldelerine göre daha sakin, kalabalıktan bunalanlar ve biraz daha sakin yerleri sevenler için.

Doğa ve deniz fotoğrafı çekmek için uygun açılar sunuyor. Av mevsiminde Karadeniz’e açılan balıkçı teknelerini izleyebilir, dönüşlerinde taze balık alıp, kendin pişir-kendin ye yapabilirsiniz.

Biraz etrafa açılırsanız Kastro Körfezi doğal güzellikleriyle sizi bekliyor.

Neler yenir? Bu balıkçı kasabasında taze balık ilk tercihlerden. Siz manda yoğurdunu da sorun.

Nerede kalınır? Yöre insanın bir kısmı evlerinin bazı odalarını kiralıyor. Bu küçük aile işletmelerinde yemek ve konfor beklemeden geceleyebilirsiniz. Ya da kıyıya yakın yerlerdeki kamp alanlarında kamp kurabilirsiniz. Daha modern turizm işletmeleri ise giderek artıyor. İstanbul’a yakınlığından dolayı günübirlik ziyaretler için de uygun.

Cevap Yaz