Kayseri Arkeoloji Müzesi

Kayseri, gerek günümüzdeki modern yüzüyle  ve gerekse başta Selçuklu Döneminden kalan tarihi yapılarının yanında MÖ 2500’lü yıllara dayanan tarihi buluntularıyla da görülmesi gereken bir şehir.

Kayseri ve çevresinde açığa çıkarılan ören yerlerindeki önemli buluntular sergilenmek üzere Kayseri Arkeoloji Müzesi‘nde ziyaretçilerini bekliyor.

Günümüzden binlerce yıl önce yaşamış insanların aslında bizden çok da farklı malzemeler kullanmadığını görmek ilginç gelebilir. Arkeoloji müzesinde farklı dönemlere ait tarihi heykeller, lahitler, taş ve çeşitli metallerden mutfak eşyaları, cımbız ve tarak gibi malzemeler görmek mümkün. Ayrıca, çok ince bir işçilikle yapılmış süs eşyaları ile mezar hediyelerini inceleyebilirsiniz. Müzede en ilgi çekici buluntulardan birisi de mumyalar… 2 çocuk mumyası bazı ziyaretçiler için biraz ürkütücü gelebilir ama heryerde görme imkanı olmadığı için görülmeye değer diye düşünüyoruz.

img_0277img_0278img_0287

Bunların dışında, kaya kabartmaları ve savaş aletleri ile müzenin bahçesindeki değirmen taşlarını, devasa küpleri ve büyük kartal heykelini görmeyi unutmayın.

Müzekartın geçerli olduğu müzenin hemen karşısında ücretsiz bir otopark var. Özel aracıyla gelenler bu otoparka aracını bırakabilirler.

Kayseri Arkeoloji Müzesinin Koordinatları: 38.716772, 35.499521

Kayseri’de gezilecek yerler: Şehir merkezindeki Arkeoloji Müzesi ve başta Selçuklular Döneminden kalan eserler olmak üzere tarihi pek çok camii ve han görülmeyue değer. Şehrin biraz dışına doğru çıkarsanız, Ali Dağı Yeraltı Şehri ve Erciyes Kayak Merkezi Kayseri’de gezilecek yerler arasında öne çıkanlardan bazıları. Sultan Sazlığı ve Kapuzbaşı Şelalesi gibi doğal güzellikleri de görmeden dönmeyin.

Yanıt Yok

  1. Pingback: Erciyes 15 Ağustos 2013

Cevap Yaz