Erciyes Dağı ve Kayak Merkezi

Erciyes Dağı’nın yüksekliği 3916 metreye ulaşmakta ve bu yüksekliği ile Türkiye’nin 6., İç Anadolu’nun ise en yüksek dağıdır. Kapadokya bölgesinden de görülebilen Erciyes Dağı, adeta uzaklaştıkça yakınlaşır. Volkanik bir dağ olan Erciyes Dağı’nın en son M.Ö. 250’li yıllarda püskürdüğü tahmin edilmektedir.

Erciyes nerede? Kayseri şehir merkezinin 30 km kadar güneyinde yer alan Erciyes Dağı, bütün ihtişamı ve her mevsim karla kaplı doruklarıyla şehre ve bölgeye ayrı bir hava katıyor. Koordinatları: 38.537424, 35.45414

Nasıl gidilir? Kayseri’ye hava, kara ya da demiryoluyla ulaşım mümkün. Havayolunu tercih ederseniz Kayseri Erkilet Havaalanı indikten; otobüslerle Kayseri Otogarı’na indikten; özel aracınızla Kayseri’ye vardıktan sonra Kayser-Develi yolunu takip ederek kayak tesislerine ulaşabilirsiniz. Aynı yolu kullanan minibüslerle de gidebilirsiniz.

Erciyes’in güneyinden gelecekseniz önce Develi ilçesine oradan da kayak merkezlerine çıkabilirsiniz.

Erciyes Kayak Merkezi: 15 Kasım – 1 Mayıs arasında kayak sezonu olmakla birlikte en idela sezon Aralık-Nisan arası. Kayak takımınız yoksa 15 TL’ye kiralayabilirsiniz.

Nerede kalınır? Konaklama için pek çok alternatifiniz var. Kalabileceğiniz başlıca Erciyes Kayak Merkezi otelleri şunlar: Mirado Del Lago Otel ve Mirado Del Monte Otel, Grand Eras Oteli, ACE Erciye Oteli, Bülent Otel, Mt. Erciyes Ski Lodge, TCK Dİnlenme tesisleri, DSİ dinlenme tesisleri, Askeri misafirhaneler. Bunların dışında şehir merkezinde ve çevresinde de konaklayıp günübirlik kayak merkezine gidebilirsiniz. Erc,yes Master Planı çerçevesinde toplam 2765 yatak kapasiteli 21 yeni tesis yapılması planlanmakta. Yeni tesislerle birlikte otellerin yatak kapasitesi 4000’in üzerine çıkacak.

Neler yapılır? Elbette Erciyes’e kaymak için çıkılır ancak bunun da çeşitleri var: Serbest, Alp tarzı ve kuzey disiplini kayak, snowboard, helikopter kayağı, kar uçurtması, kar kızağı, şişme kızak, buz pateni… Kayak yapmanın dışında kar motoru kiralayıp turlayabilir ya da doğa yürüyüşü yaparak bu doğal güzellikleri doyasıya yaşayabilirsiniz. Yamaç paraşütü ve atlı gezintiler de diğer eğlenceli aktiviteler. Ailecek piknik yapmak isterseniz mangal getirmeyi unutmayın. Fiyatlar diğer kayak merkezleriyle karşılaştıracak olursak pahalı değil. Hem yakın oluşu hem de fiyatlarının ulaşılabilir seviyede olmasından dolayı özellikler Kayseri’liler ailecek kayak yapmaya geliyor.

Gezilecek yerler: Kayseri şehir merkezinde Arkeoloji Müzesi, Talas ilçesinde tarihi evler ve Ali Dağı Yer Altı Şehri, Kayseri Kent Ormanı, Güneybatıda Kapuzbaşı Şelalesi, Sivas yolu üzerinde Sızır Şelalesi gezilecek yerler arasında.

 

 

Cevap Yaz