Karabük’te gezilecek yerler

Orta Karadeniz’in küçük bir ili olan Karabük’te gezilecek yerler il merkezinden ziyade, Karabük’ün ilçelerinde daha fazla. Örneğin bir Safranbolu gezilecek ve görülecek yerler açısından çok özel bir yer. Yine, doğası ve kanyonuyla meşhur Yenice ilçesi görülmeye değer. Safranbolu yakınlarındaki tarihi evlerle dolu köyleri de ziyaret edebilirsiniz.

Safranbolu, Karabük il merkezi ile neredeyse iç içe geçmiş durumda. Karabük’ten çıktığınızı anlamadan Safranbolu’ya girmiş oluyorsunuz. Safranbolu çok sayıda kanyona sahip. Ayrıca, Bulak Mencilis Mağarası gibi doğal oluşumlara da ev sahipliği yapıyor. Çevresindeki ormanlarla kaplı tepelerin arasında Safranbolu tam bir tarihi müze kent durumunda. Eski Çarşı’da, büyük şehrin beton yığınlarından kurtulmanın huzuruyla tarihi pazar sokaklarında gezerken bir yandan da tarihi Safranbolu Evlerini ve hatta konaklarını, camilerini, han ve hamamlarını görme imkanı bulacaksınız. Daha ayrıntılı bilgi için: Safranbolu’da gezilecek yerler.

Karabük özellikle il merkezi olarak demir-çelik fabrikasıyla ünlü, şehrin ekonomik bel kemiğini oluşturan fabrika, merkezin güneyinde.

Karabük merkezinin 30-35 km kadar batısında yer alan ilçesi Yenice, kanyonuyla ve gür ağaçlarla kaplı doğasıyla meşhur. Doğaya olan özleminizi gidermek için Yenice iyi bir seçim olabilir. Özellikle Kanyon içinde yürüyüş yapabilir, yorulduğunuzda sarp yamaçların arasında bir yanda su sesi bir yanda ağaçların yeşili ile huzur bulurken yorgunluk çayınızı yudumlayabilirsiniz. Kanyonun girişinde lokanta ve piknik alanları da mevcut. Yazın giderseniz derenin suyu karpuzu soğutmak için birebir. Ancak karpuzu soğutayım derken suya kaptırmamaya dikkat edin. Kanyon, Karabük yönünden gelenler için Yenice’ye varmadan 1 km önce solda.