Tokatlı Kanyonu hakkında bilgi – Nerede? Nasıl gidilir? Giriş ücreti ne kadar ve neler yapılır?

Tokatlı Kanyonu: Safranbolu, tarihi evlerinin yanısıra kanyonları ile de ünlü bir yer. Safranbolu’da çok sayıda kanyon var. Bu kanyonlardan en dikkat çekeni olan Tokatlı Kanyonu, sincap, at, kaz gibi hayvanlara ve paintball, at binme gibi etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Görülmeye değer bir doğal güzellik olan Safranbolu Tokatlı Kanyonu hakkında bilgi verdiğimiz makalemizin konu başlıkları şunlar: Tokatlı Kanyonu nerede ve nasıl gidilir? Neler yapılır? 2017 yılı itibariyle Tokatlı Kanyonu’na giriş ücreti ne kadar?

Tokatlı Kanyonunda neler yapılır? Yürüyüş parkuru olarak yaklaşık 9 km’lik bir parkur. Acele etmeden ve doğanın keyfini çıkararak yapacağınız bir yürüyüşle 2 saatte kanyonun diğer ucundan çıkabilirsiniz. Kanyonda yürüyüş yaparken etrafınızda koşuşturan sincaplar insana ayrı bir neşe katıyor. Bu doğallığın içinde şehrin karmaşasından bir kaç saatliğine de olsa uzaklaşmak size iyi gelecek. Kanyonda dilerseniz ata binebilir ya da arkadaşlarınızla paintball oynayabilirsiniz. Biraz soluklanmak isterseniz kanyon içindeki ağaçların gölgesine kurulmuş masalarda oturup semaverde demlenmiş bir yorgunluk ya da keyif çayı içebilirsiniz. Dilerseniz mangal yapma imkanınız da var. Mangal sonrası hamakta uzanabilirsiniz.

Tokatlı Kanyonu nerede? Kanyon ilçe merkezinin kuzeyinde yer alıyor. Kanyonun bir ucu Tokatlı Köyünde, diğer ucu ise Eski Çarşı’nın Gümüş Mahallesi’nde. Tokatlı Köyü yönünden kanyna girerseniz kanyonu takip ederek yaklaşık 2 saatlik yürüyüşle eski çarşıya ulaşabilirsiniz.

Tokatlı Kanyonu giriş ücreti ne kadar? Girişin ücretli olduğu kanyon çeşitli aktivitelerin yapılabildiği bir yürüyüş ve etkinlik alanı haline getirilmiş ama ücret fazla değil, 2017 yılı itibariyle sadece 3 lira vererek bu güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz. Eğer Eski Çarşı yönünden giderseniz giriş için ücret ödemiyorsunuz, bilginize. Kanyonda yapılan aktivitelere katılmak isterseniz, bunlar için ayrıca bir ücret talep ediliyor.

Safranbolu’da gezilecek yerler: Tokatlı Kanyonu’na gidipde kanyonu tepeden gören Cam Teras’a çıkmadan ve kanyonun girişindeki İncekaya Su Kemeri’ni görmeden ayrılmayın. tarihi Safranbolu evleri, camiler ve hamamlar da görülmesi gereken tarihi yapılar. Tarihi yapılar içerisinde Kaymakamlar Gezi Evi, Cinci Han Kervansarayı, Kent Tarihi Müzesi, İzzet Mehmet Paşa Camii öne çıkıyor. Bulak Mencilis Mağarası ise Türkiye’nin sayılı mağaralarından biri. Mutlaka görülmeli.