Tokatlı Kanyonu

Tokatlı Kanyonu: Safranbolu, tarihi evlerinin yanısıra kanyonları ile de ünlü bir yer. Safranbolu’da çok sayıda kanyon var. Bu kanyonlardan en dikkat çekeni olan Tokatlı Kanyonu, sincap, at, kaz gibi hayvanlara ve paintball, at binme gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Girişin ücretli olduğu kanyon çeşitli aktivitelerin yapılabildiği bir yürüyüş ve etkinlik alanı haline getirilmiş ama ücret fazla değil, sadece 3 lira vererek bu güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz. Kanyonun bir ucu Tokatlı Köyünde, diğer ucu ise Eski Çarşı’nın Gümüş Mahallesi’nde. Eğer Eski Çarşı yönünden giderseniz giriş için ücret ödemiyorsunuz, bilginize.

Tokatlı Kanyonunda neler yapılır? Yürüyüş parkuru olarak yaklaşık 9 km’lik bir parkur. Acele etmeden ve doğanın keyfini çıkararak yapacağınız bir yürüyüşle 2 saatte kanyonun diğer ucundan çıkabilirsiniz. Kanyonda yürüyüş yaparken etrafınızda koşuşturan sincaplar insana ayrı bir neşe katıyor. Bu doğallığın içinde şehrin karmaşasından bir kaç saatliğine de olsa uzaklaşmak size iyi gelecek. Kanyonda dilerseniz ata binebilir ya da arkadaşlarınızla paintball oynayabilirsiniz. Biraz soluklanmak isterseniz kanyon içindeki ağaçların gölgesine kurulmuş masalarda oturup semaverde demlenmiş bir yorgunluk ya da keyif çayı içebilirsiniz. Dilerseniz mangal yapma imkanınız da var. Mangal sonrası hamakta uzanabilirsiniz.

Tokatlı Kanyonu nerede? Kanyon ilçe merkezinin kuzeyinde yer alıyor. Kanyonu takip ederek yaklaşık 2 saatlik yürüyüşle eski çarşıya ulaşılıyor.

Safranbolu’da gezilecek yerler: Tokatlı Kanyonu’na gidipde kanyonu tepeden gören Cam Teras’a çıkmadan ve kanyonun girişindeki İncekaya Su Kemeri’ni görmeden ayrılmayın. tarihi Safranbolu evleri, camiler ve hamamlar da görülmesi gereken tarihi yapılar. Tarihi yapılar içerisinde Kaymakamlar Gezi Evi, Cinci Han Kervansarayı, Kent Tarihi Müzesi, İzzet Mehmet Paşa Camii öne çıkıyor. Bulak Mencilis Mağarası ise Türkiye’nin sayılı mağaralarından biri. Mutlaka görülmeli.