Safranbolu’da Gezilecek Yerler

Tarihimizin en güzel görüleceği yerlerden biri olan Safranbolu ününü hak ediyor. Yüzlerce tarihi ahşap evin yanısıra çok sayıda tarihi taş binaya da ev sahipliği yapan Safranbolu’nun en önemli özelliklerinden birisi çok sayıda Osmanlı Devlet adamı yetiştirmiş olması. Bu devlet adamlarının pek çoğu da Safranbolu’ya kalıcı eserler kazandırmış. Tarihin dışından doğal güzellikler açısından da zengin olan Safranbolu’da çok sayıda kanyon var. Su yönünden zengin bir bölge olan bu güzel yerde yüzlerce çeşme bulmak mümkün. İşte Safranbolu’da gezilecek yerler:

Eski çarşı: Safranbolu’nun geleneksel el sanatlarının ve zanaatkarlarının bulunduğu çarşı aynı zamanda tarihi yapılarıyla da ilgi çekiyor.

Cinci Hanı: 1645 yılında Kazasker Hüseyin Efendi tarafından yaptırılan kervansaray ve hamam ikilisinden biri olan Cinci Han Kervansarayı, harap haldeyken restore edilerek yenilenmiş durumda.

Cinci Hamamı: Kazasker Hüseyin Efendi tarafından yaptırılan kervansarayın hemen karşısında, günümüzde de hamam olarak hizmet veriyor.

Köprülü Mehmet Paşa Camii: 1661-1662 yıllarında Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan cami, Safranbulu’nun en büyük camisi.

Kaymakamlar Evi: Safranbolu evleri ve ev yaşamı hakkında bilgi edinmek için görülmesi gereken yerlerden.

İzzet Mehmet Paşa Camii: Safranbolu’lu Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından 1796 yılında yaptırılan İzzet Mehmet Paşa Camii, Safranbolu’nun en görkemli ibadethanalerinden biri.

Kent Tarihi Müzesi: Eskiden Hükümet Konağı olarak kullanılan binanın restore edilerek müzeye çevrilmiş. Müzenin içi kadar çevresi de görülmeye değer.

Saat Kulesi: Safranbolu’nun tarihi saat kulesi, Kent Tarihi Müzesi’nin hemen arkasında.

Eski Cezaevi: Kent Tarihi Müzesinin arkasındaki bir diğer yapı da eski cezaevi.

Hıdırlık Tepesi: Safranbolu eski çarşısının doğusunda seyirlik bir tepe.

Tokatlı Kanyonu: Eski çarşıdan İncekaya Su Kemeri’ne kadar uzanan kanyonda yürüyüş yolu var. Kanyonun kuzey ucunda atlı gezinti, paintball, semaverde çay keyfi gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

İncekaya Su Kemeri: Tokatlı Kanyonu’nun başladığı yerde şehre su götürmek için inşa edilmiş tarihi su kemeri bulunuyor.

Cam Teras: Tokatlı Kanyonu’nun üzerine yapılan seyir terası, cam tabanıyla üzerinde gezenleri heyecanlandırıyor.

Bulak Mencilis Mağarası: Bir santimetresi dahi binlerce yılda oluşan sarkıtları ve 6 kilometreden fazla uzunluğuyla Türkiye’nin sayılı mağaralarından biri olan Bulak Mencilis Mağarası Safranbolu’nun doğal güzellikleri içerisinde ayrı bir yere sahip.

Safranbolu Resimleri