Safranbolu’da Gezilecek Yerler

Safranbolu’da gezilecek yerler makalemizde tanıttığımız Safranbolu, tarihimizin en güzel görüleceği yerlerden biri olarak ününü hak ediyor. Yüzlerce tarihi ahşap evin yanısıra çok sayıda tarihi taş binaya da ev sahipliği yapan Safranbolu’nun en önemli özelliklerinden birisi çok sayıda Osmanlı Devlet adamı yetiştirmiş olması. Bu devlet adamlarının pek çoğu da Safranbolu’ya kalıcı eserler kazandırmış. Tarihi yerleri ve mekanları dışında doğal güzellikler açısından da zengin olan Safranbolu’da çok sayıda kanyon var. Su yönünden zengin bir bölge olan bu güzel yerde yüzlerce çeşme bulmak mümkün. Tarihi konakların neredeyse hepsinin bahçesinde su bulunur imiş. Günümüzde de pek çok çeşme var.

Safranbolu’da gezilecek yerler

Karabük iline bağlı ve neredeyse il merkezine bitişik bir ilçe olan Safranbolu’da gezilip görülecek çok sayıda tarihi ve doğal yer bulunmakta. Tarihi anlamda en çok öne çıkanlar, günümüze kadar korunmayı başarmış tarihi Safranbolu evleri. Kendine has mimarisiyle yüzlerce evin ve konağın arasında sokaklarda dolaşmak bile ayrı bir keyif. Pek çok dizi ve filme de doğal bir plato olmuş burası. Yine tarihi camileri, han ve hamamı da görülmeye değer. Doğal güzellikler açısından ise en dikkat çeken yönü çok sayıda kanyona ev sahipliği yapması. Bunlardan en bilineni, ilçe merkezine de yakın olmasının da etkisiyle, Tokatlı Kanyonu. Ayrıca, Türkiye’nin sayılı güzellikteki mağaralarında biri de Safranbolu’da.

Safranbolu’nun tarihi yerleri

Safranbolu'da Gezilecek YerlerEski çarşı: Safranbolu’nun geleneksel el sanatlarının ve zanaatkarlarının bulunduğu çarşı aynı zamanda tarihi yapılarıyla da ilgi çekiyor.

Cinci Hanı: 1645 yılında Kazasker Hüseyin Efendi tarafından yaptırılan kervansaray ve hamam ikilisinden biri olan Cinci Han Kervansarayı, harap haldeyken restore edilerek yenilenmiş durumda.

Cinci Hamamı: Kazasker Hüseyin Efendi tarafından yaptırılan kervansarayın hemen karşısında, günümüzde de hamam olarak hizmet veriyor.

Köprülü Mehmet Paşa Camii: 1661-1662 yıllarında Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan cami, Safranbulu’nun en büyük camisi.

Kaymakamlar Evi: Safranbolu evleri ve ev yaşamı hakkında bilgi edinmek için görülmesi gereken yerlerden.

İzzet Mehmet Paşa Camii: Safranbolu’lu Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından 1796 yılında yaptırılan İzzet Mehmet Paşa Camii, Safranbolu’nun en görkemli ibadethanalerinden biri.

Kent Tarihi Müzesi: Eskiden Hükümet Konağı olarak kullanılan binanın restore edilerek müzeye çevrilmiş. Müzenin içi kadar çevresi de görülmeye değer.

Saat Kulesi: Safranbolu’nun tarihi saat kulesi, Kent Tarihi Müzesi’nin hemen arkasında.

Eski Cezaevi: Kent Tarihi Müzesinin arkasındaki bir diğer yapı da eski cezaevi.

Safranbolu’nun doğal güzellikleri

Hıdırlık Tepesi: Safranbolu eski çarşısının doğusunda seyirlik bir tepe.

Tokatlı Kanyonu: Eski çarşıdan İncekaya Su Kemeri’ne kadar uzanan kanyonda yürüyüş yolu var. Kanyonun kuzey ucunda atlı gezinti, paintball, semaverde çay keyfi gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

İncekaya Su Kemeri: Tokatlı Kanyonu’nun başladığı yerde şehre su götürmek için inşa edilmiş tarihi su kemeri bulunuyor.

Cam Teras: Tokatlı Kanyonu’nun üzerine yapılan seyir terası, cam tabanıyla üzerinde gezenleri heyecanlandırıyor.

Bulak Mencilis Mağarası: Bir santimetresi dahi binlerce yılda oluşan sarkıtları ve 6 kilometreden fazla uzunluğuyla Türkiye’nin sayılı mağaralarından biri olan Bulak Mencilis Mağarası Safranbolu’nun doğal güzellikleri içerisinde ayrı bir yere sahip.

Safranbolu’da gezilecek yerler hakkında bilgi verdiğimiz makalemizden sonra Safranbolu yemekleri, Safranbolu Resimleri ve Karabük’te gezilecek yerler makalelerimize bakabilirsiniz…