Safranbolu Kaymakamlar Evi

Bir Müzekent olan Safranbolu’da yüzlerce tarihi evden birisi ve belki de en öne çıkanlardan olan Kaymakamlar Evi, Safranbolu evleri hakkında bilgi edinmek için görülmesi gereken yerlerden. Kaymakamlar Evi üç katlı ve bahçeli bir yapı. Bahçesindeki çiçekler ve bahçe düzeni çok güzel ancak bizi evin bahçesinden çok içi ilgilendiriyor. Kaymakamlar Evi’nin zemin katı taş döşemeli çeşitli ahşap eşyaların sergilendiği holden oluşuyor. Ayrıca bir de gösteri salonu var. Ahşap merdivenlerden çıkılan orta katta, merdivenler odaların ortasındaki sofaya açılıyor. Evin odaları sofanın etrafında.

7 odalı olan evin (aslında ev demek haksızlık olur, Kaymakamlar Konağı demek daha doğru) orta katındaki odalar çalışma ve oturma odası olarak kullanılırken, en üst kattaki odalar daha çok dinlenme odaları olarak düşünülmüş ve misafirlerin ve gelinlerin odaları bu katta ayrılmış. Evin normal zamanlarda kullanılan mutfaı orta katta, kalabalık zamanlarda ise üst kattaki mutfak kullanılıyordu. Üst kattaki mutfağın yanında bir de kiler var.

Konağın her köşesi ahşabın ince işçiliğiyle bezenmiş. Kapılar, pencere pervazları ve kapakları, tavanlar, yani duvarlar dışındaki neredeyse herşey ahşap. Her odanın tavan deseni de birbirinden farklı. Misafir odalarının tavanları ise daha bir özenli yapılmış.

Kaymakamlar Evinin ilginç özelliklerine gelince; bütün ev haremlik ve selamlık uygulamasına göre dizayn edildiği için evde hanımların çok rahat hareket edebilmeleri sağlanmış. Sofadan, odaların içini doğrudan görmek mümkün değil, çünkü oda girişlerinde kapının hemen önünde ahşap bir perde konmuş. Gelen misafirlere yapılacak ikramların verildiği dönme dolap da oldukça ilginç ve zekice düşünülmüş. Normalde hizmet işini gençler yaptığından, evin genç kızları ile gelen misafirlerin gençleri doğrudan yüzgöz olmak durumunda kalmasınlar diye bir taraftan dolaba konulan yemek, dolap döndürülerek diğer taraftan alınabiliyor. Evin tavan işlemeleri de harika. Evin gelinlerinin çocuklarını bakacakları odalar ile giyinme odaları da düşünülmüş. Misafir odasındaki banyo dolabı içindeki mankenle oldukça gerçekçi. Banyo dolabı derken; içinde banyo yapılan dolap…

Safranbolu Kaymakamlar Evi giriş ücreti: Safranbolu Kaymakamlar Gezi Evine girmek için cüzi bir ücret ödemek gerekiyor.

Kaymakamlar Gezi Evi nerede? Eski Çarşı’da Cinci Han’ın güney doğusundaki ara sokakta.

Yakında gezilecek yerler: Kaymakamlar evinin etrafında Cinci Han Kervansarayı ve Cinci Hamamı, İzzet Mehmet Paşa Camii, Köprülü Mehmet Paşa Camii, Güneş Saati, Arasta, Kent Tarihi Müzesi, Hıdırlık Tepesi ve diğer tarihi yapılar bulunuyor. Eski Çarşıdan 7-8 km kuzeyde ise Bulak Mencilis Mağarası, İncekaya Su Kemere, Tokatlı Kanyonu ve Cam Teras Safranbolu’nun diğer tarihi ve doğal güzelliklerinden.