İzzet Mehmet Paşa Camii

Safranbolu’lu Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından 1796 yılında yaptırılan İzzet Mehmet Paşa Camii, Safranbolu’nun en görkemli ibadethanalerinden biri. Kare planlı caminin tavan süslemeleri çok hoş. Camiye dışardan bakıldığında, caminin gövdesine nazaran minaresi ayrı bir incelikte inşa edilmiş.

Cami ve avlusu altından geçen Akçasu deresi üzerine yapılan kemerler üzerine oturmuş. İstanbul’daki Nurosmaniye Camii’nin küçük bir modeli sayılabilecek cami; kütüphane, abdeshane, iki çeşme ve vakıf dükkanları ile küçük bir külliyeyi oluşturan eğimli araziye uyumlu bir şekilde yerleşmiş. Cami tamamen kesme taştan yapılmış. Cami içindeki kalem işleri ve bezemeler ile minber ve mihrab oldukça zengin bir işçilikle ve özenle yapılmış. Mihrabın üzerinde, caminin yaptırıldığı dönemde padişah olan III. Selim’in tuğrası bulunmakta. Caminin tavan süslemeleri bir harika.

İzzet Mehmet Paşa Camii nerede? Eski Çarşı’da, Cinci Hanı’nın güney batı köşesinde, Demirciler Çarşısının hemen yanında.

Yeri gelmişken İzzet Mehmet Paşa’nın kısa hikayesini de paylaşmak faydalı olacaktır: Aslen Safranbolu’lu olan ve başta Safranbolu olmak üzere camiler ve İncekaya Su Kemeri gibi eserleri yaptıran İzzet Mehmet Paşa çeşitli üst kademe devlet görevlerinde bulunmuş ve III. Selim zamanında da bir dönem sadrazamlık yapmıştır. Sadrazamlık görevinin son dönemlerinde Fransızlar uzun bir hazırlıktan sonra o zamanki Osmanlı topraklarından olan Mısır’a saldırmışlardı. Daha önce burada valilik yapan, dolayısıyla vilâ­yet ahvalini bilmesi gereken, ayrıca birkaç aydır Fransa’nın Mısır’a saldıracağı söy­lentilerine rağmen tedbir almayan, Safranbolulu İzzet Mehmed Paşa 30 Ağustos 1798’de sadrazamlıktan azledilir. Görevden alınmasının ardından önce Sakız Adası’na sürülen ve fazla miktardaki servetine de devlet­ tarafından el konulan İzzet Mehmet Paşa, daha sonra buradan da arpalık mukaataası bulunan Manisa’ya gönderilir. 9 Eylül 1812 tarihinde de Manisa’da vefat eder ve oraya defnedilir. 2005 yılında ise paşanın mezarı Manisa’dan taşınarak, Safranbolu’da kendi yaptırdığı bu caminin avlusuna taşınmıştır.

Caminin yanında Demirciler Çarşısı var. Ara sokaklardan yürüyerek Safranbolu’nun tarihi çarşılarını gezebilirsiniz. Safranlı lokum gibi yöresel lezzetleri de tatmayı ihmal etmeyin.

Safranbolu’da gezilecek yerler: Caminin yakınında Cinci Han Kervansarayı ve Cinci Hamamı var. Köprülü Mehmet Paşa Camii ve avlusundaki güneş saati, Safranbolu manzarası için Hıdırlık Tepesi, Kent Tarihi Müzesi ve saat kulesi ile Kaymakamlar Gezi Evi görülebilecek diğer mekanlar. Safranbolu’nun kuzeyinde ise Bulak Mencilis Mağarası ile Tokatlı Kanyonu, İncekaya Su Kemeri ve Cam Teras da Safranbolu’nun doğal güzelliklerini görebileceğiniz mekanlar.