İncekaya Su Kemeri

İncekaya Su Kemeri: Eski Çarşıda adına bir de camii bulunan Safranbolu’lu Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından 18. yüzyılda yaptırılan su kemeri, Safranbolu’nun su ihtiyacının karşılanmasında önemli bir işlev görmüş. İncekaya Su Kemeri, adını hemen yakınında bulunan İncekaya Köyü’nden alıyor. Toplam 6 kemer üzerine inşa edilen köprünün kemerlerinden büyük olanı Tokatlı Deresi’nin üzerinde, kanyonun iki yakasını birleştiriyor. Diğer 5 kemer ise çok daha küçük ve birbiriyle aynı boyda. Uzunluğu 116 metre, yüksekliği yaklaşık 30 metre kadar olan su kemerinin genişliği ise 110 cm ile 220 cm arasında değişiyor. Eskiden su kemerinin üzerinden karşıya geçmek mümkünken şimdi güvenlik gerekçesiyle kemerin üzerine çıkılmasına izin verilmiyor.

Safranbolu su kaynakları yönünden bereketli bir bölge. Bundan olacak ki pek çok evin bahçesinde su havuzu bulmak mümkün. Ayrıca çok sayıda sersebil ve çeşme var.

Su kemeri’nin üzerinde kurulu olduğu Tokatlı Kanyonu, Eski Çarşı’ya kadar uzanan doğal bir yürüyüş parkuru. Kanyonun hemen başındaki Seyirlik Cam Teras hatıra fotoğrafı çektirmek ve kanyonu havada uçarmış hissiyle seyretmek için çok ideal. Tabii yükseklik korkusu olanlar cam üstünde yürümekten çekinebilir.

Safranbolu’da gezilecek yerler ve Safranbolu Resimleri: İncekaya Su Kemeri’nin hemen yanıbaşında bulunan Tokatlı Kanyonu ve Cam Teras gezildikten sonra, eğer hala görmediyseniz, su kemerinin yaklaşık 7 km batısında bulunan Bulak Mencilis Mağarası‘nı görmelisiniz. Tarihi yapıların en yoğun olduğu bölge olan Eski Çarşıya ise ister Tokatlı Kanyonu’nun içinden doğa yürüyüşü yaparak, isterseniz de araçla vardıktan sonra Kent Tarihi Müzesi, Yemeniciler Arastası, Demirciler Çarşısı ve diğer çarşılar, Cinci Hanı ve Cinci Hamamı, Kaymakamlar Gezi Evi, Köprülü Mehmet Paşa Camii, İncekaya Su Kemeri‘ni de yaptırmış olan İzzet Mehmet Paşa’nın kendi adına yaptırdığı tarihi camii de ziyaret edebilirsiniz.