Cinci Han Kervansarayı

1645 yılında Kazasker Hüseyin Efendi tarafından yaptırılan kervansaray ve hamam ikilisinden biri olan Cinci Han Kervansarayı, harap haldeyken restore edilerek yenilenmiş durumda. Asıl adı Hüseyin olan fakat daha ziyade Cinci Hoca olarak bilinen paşanın hikayesi oldukça ilginç. Sultan I. İbrahim zamanında sarayda önemli mevkilerde bulunan ve oldukça zengin bir mal varlığı edilen Hüseyin Efendi, bir süre sonra gözden düşmüş ve en nihayetinde idam edilmiş.

Sarayda en ihtişamlı yıllarını yaşadığı dönemde memleketi olan Safranbolu’ya, bugün Cinci Han Kervansarayı ve Hamamı olarak bilinen yapıları yaptıran Hüseyin Efendi hakkında farklı rivayetler var. Bu rivayetlerin ortak noktası ilginç ve hatrı sayılır bir kişi olduğu.

2 katlı ve 63 odalı olan Cinci Han Kervansarayı günümüzde otel, kafe ve etkinlik merkezi olarak hizmet veriyor. Ayrıca, Türk mutfağının çeşitli lezzetlerini ve yöresel yemekleri de tadabileceğiniz bir mekan. Eski çarşının içinde yer alan kervansarayın en üst katından Safranbolu’yu seyretmek de mümkün. Fotoğraf çekimi içinde ideal bir yer. Cinci Han giriş ücreti 1 tl.

Cinci Han Kervansarayı’nın hemen karşısında Cinci Hamamı var. Yakınlarda İzzet Mehmet Paşa Camii, Köprülü Mehmet Paşa Camii ve avlusundaki güneş saati, Safranbolu manzarası için Hıdırlık Tepesi, Kent Tarihi Müzesi ve saat kulesi ile Kaymakamlar Gezi Evi görülebilecek diğer mekanlar. Pek çok dönem dizisine de ev sahipliği yapan Safranbolu sokaklarında yürüyüş yapmayı da ihmal etmeyin. Bazı yerler tanıdık gelebilir. Safranbolu’nun kuzeyinde ise Bulak Mencilis Mağarası ile Tokatlı Kanyonu, İncekaya Su Kemeri ve Cam Teras da Safranbolu’nun doğal güzelliklerini görebileceğiniz mekanlar.