Çeşme

Ülkemizin en batı ucu olma şansını az farkla Çanakkale’ye kaptıran Çeşme, sahil ve güneş turizminin yanında özellikle kaplıca ve termal tesisleriyle sağlık turizminde de tercih edilen bir yer. Sıcak yaz günlerinde dahi rutubetsiz ve esintili havasıyla insanı bunaltmıyor.

Çeşme nerede? İzmir‘in batısında bir yarım ada olan Çeşmeye ulaşmak için İzmir istikametinden gelmeniz gerekiyor. İzmir merkeze 88 km uzaklıkta.

Nasıl gidilir? Havayoluyla Adnan Menderes Havalimanı, oradan da İzmir-Çeşme otoyoluyla 96 km mesafede. Havaalanından ve İzmir merkezinden Çeşmeye sık sık araç kalkıyor. Özel aracınızlaysanız otoyoldan ulaşım ortalama bir saat.

Gezilecek yerler: Sualtı eserlerinin de bulunduğu müzeyi ve Çeşme Kalesini ziyaret ederek başlanabilir. Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan ve kendi adıyla anılan Kervansaray da  görülmesi gereken yerlerden. Koordinatları: 38.323074, 26.303065

Çeşme’nin 10 km güneyinde bulunan Alaçatı Koyu, herdaim esen rüzgarına rağmen çarşaf gibi sakin denizi ve 1,5 metreyi aşmayan ortalama derinliğiyle yerli ve yabancı sörf tutkunlarının tercihi. Sörf yapmayı bilmiyorsanız dert etmeyin: Özellikle sörfe yeni başlayanlar için çok uygun bir öğrenme alanı sunan Alaçatı’da sörf eğitimi alabileceğiniz sörf okulları da var.

Çeşme’nin hemen yanındaki Ilıcalarda çok sayıda kaplıca ve termal otel var. İster modern isterseniz yenilenmiş tarihi kaplıcalarda termal banyo ve kaplıca kürü yapabilirsiniz. Kaplıca sularının başta romatizma olmak üzere, deri hastalıkları, karaciğer ve idraryolu rahatsızlıklarıyla raşitizme iyi geldiği ifade ediliyor.

Ne yenir? Ege ve Akdeniz mutfağın olmazsa olmazları balık ve zeytinyağlıların dışında kebap çeşitleri ve dünya mutfağından çeşitli lezzetlerin de sunulduğu geniş bir seçenek var. Ama Çeşme’ye gelmişken Sakız ağacının reçinesinden elde edilen Çeşme’nin ünlü sakız reçeli ve sakızlı dondurmasını unutmamak gerek. Bir de kumru sandviçini… Kumru sandvicinin ekmeği özeldir, normal sandviç ekmeğiyle karıştırmayın.

Cevap Yaz