Yerebatan Sarnıcı hakkında bilgi – Nerede? Giriş ücreti ne kadar?

6. yüzyılda Doğu Roma İmparatorluğu zamanında yapılan sarnıç, İstanbul’un en büyük kapalı su sarnıcı olma özelliğinde. 140 x 70 metre ölçülerinde yaklaşık 10 dönüm bir alanı kaplayan Yerebatan Sarnıcı, 336 sütundan oluşuyor. Sütunların yüksekliği 9 metre. Sarnıcın suyu yaklaşık 19 km uzaklıktaki Belgrad Ormanları’ndan su kanalları inşaa edilerek getirilmiş.

Sarnıcın içinde dolaşmak için yürüyüş platformu var. Bir yönden girip, sarnıcın etrafını dolaştıktan sonra diğer köşeden çıkılıyor. Sarnıcın içindeki sütunlardan üzerinde gözyaşına benzeyen desenler olan ve sürekli ıslak duran Gözyaşı Sütunu ile Medusa Başlarının olduğu sütunlar özellikle dikkat çekenler. 2 tane Medusa başlı sütun var. Bunlardan birinde medusa ters, diğerinde ise yan duruyor. Medusa başlarının Yunan mitolojisine ait efsanelerde bulunduğu mekanı koruduğuna inanılıyormuş. Bu nedenle, farklı bir yapıdan sökülerek burada kullanıldıkları düşünülüyor. Medusa Başlarının olduğu sütünlar yürüyüş yolundaki “Medusa” tabelası ile gösteriliyor. Çıkışın olduğu taraftaki uzak köşede. Suyun içinde yüzen balıklar da sarnıca bir canlılık katıyor.

Sütunlardan çoğunun baş kısımları desenlerle süslenmiş, bazıları ise sade.

1984 yılında Yerebatan Sarnıcı’nın zemininde yapılan temizlik sonrası yaklaşık 1 metre çamur temizlenmiş ve bu çamur tabakası kalkınca tuğla taban ve Medusa Başları ortaya çıkarılmış.

Son yıllarda sarnıcın üzerindeki bazı binalar, tarihi sarnıcın üzerinde baskı oluşturduğu için belediye tarafından yıkılmış. Yerebatan Sarnıcı Müzesi zaman zaman çeşitli etkinlikler için de kullanılmakta. Yerebatan Sarnıcı’nın içinde bir de kafe var.

Yerebatan Sarnıcı nerede: Sultanahmet Camii ile Ayasofya‘ya oldukça yakın olan sarnıç, Ayasofya’nın girişinin sadece 85 metre kuzeybatısında. Koordinatları: 41.008423, 28.977988

Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti: Müzekart maalesef geçerli değil. 8 yaşından yukarı olanlar da bilet almak zorunda. Hergün 09:00 ila 17:30 (yazın 18:30) saatleri arasında açık olan Yerebatan Sarnıcı giriş ücretleri şu şekilde: indirimli giriş ücreti 5 TL, tam bilet 10 TL.

Gezilecek Yerler: Yerebatan sarnıcının yakınlarında Ayasofya Camii Müzesi, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, İstanbul Arkeoloji Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Sultanahmet Meydanı, Gülhane Parkı ziyaret edilebilecek mekanlardan bazıları.

Yanıt Yok

  1. Pingback: Didim Örenyeri 26 Temmuz 2013
  2. Pingback: Sultanahmet Camii 27 Temmuz 2013

Cevap Yaz