Topkapı Sarayı

Gerek İstanbul’da yaşayan ve gerekse İstanbul’a ziyarete gelenlerin en çok görmek istedikleri yerlerden birisi kuşkusuz Topkapı Sarayı. Öncelikle bu tarihi mekan hakkında bilgi verelim:

500 yıla yakın bir zaman Osmanlı’ya başkentlik yapmış İstanbul’da, Osmanlı’nın son dönemlerine kadar devlet idaresi Topkapı Sarayı’ndan yapılmıştır. Topkapı Sarayı‘nın ilk binaları İstanbul’un Fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460-1478 yılları arasında yaptırılmış. Daha sonraları bu binalara yenileri eklenmiş ve bugünkü durumuna gelmiştir. Eskiden 700 bin metre karelik bir alana dağılan saray ve çevresi, günümüzde yaklaşık 45000 metrekarelik bir alan kaplamaktadır.

1924 yılında müzeye dönüştürülen saray, sürekli ve geçici sergi salonları ve 80.000 eseri ile dünyanın en zengin saray müzelerinin başında yer alır.

Topkapı Saray’nın bölümleri: Bâb-ı Hümayun, I. Avlu (Alay Meydanı), II. Avlu (Divan Meydanı), III. Avlu (Enderun Avlusu), IV. Avlu (Sofa-i Hümayun) ve Harem bölümüdür.

[wptab name=’I. Avlu (Alay Meydanı)’]Ayasofya yönündeki Bab-ı Hümayun’dan sarayın I. avlusuna giriliyor. Alay Meydanı olarak da adlandırılan bu avlu törenlerin yapıldığı yer olmasının yanında halkın arzu ve şikayetlerininin dinlendiği fakat şuan sadece temeli kalan Deavi Kasrı, Aya Irini Kilisesi, Maliye Nezareti, Enderun Hastanesi, Odun Ambarı Ocağı, ekmek ve simit fırını gibi bölümleri de içeriyor. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin de bulunduğu avluda 350 metre kadar ilerleyince sarayın asıl giriş kapısı sizleri karşılıyor. Müzenin de girişi bu kapıdan başlıyor.[/wptab]

[wptab name=’II. Avlu (Divan Meydanı)’]II. avlu elçilerin kabul edildiği, bayramlaşmaların ve tahta çıkma törenlerinin yapıldığı yer. Bu avluya Topkapı Sarayı’nın simgesi diyebileceğimiz Babüsselam kapısından sadece padişah, atı ile girebiliyor, diğer saray erkanı atlarından iniyordu. Avlunun solunda günümüzün bakanlar kurulu toplantısı yani Divan-ı Hümayun’un yapıldığı bölüm tüm ihtişamıyla duruyor. Avlunun sağında ise saray mutfakları bulunuyor. Günümüzde bu bölümde, değerli taşlarla ve ince işçilikle hazırlanmış çeşitli eserler sergileniyor.[/wptab]

[wptab name=’III. Avlu (Enderun Avlusu)’]III. Avlu daha çok koğuşların bulunduğu, adeta kale içinde kale diyebileceğimiz ayrı bir bölüm. Bu avlunun girişinde ilk olarak Arz Odası karşınıza çıkıyor. Burada sergilenen yastık kılıfları ve yatak örtülerindeki işçilik ve değerli taşlar Osmanlı’nın ihtişamını gösteren unsurlardan bazıları. Kutsal emanetlerin bulunduğu avlu burası. Kutsal Emanetler avlunun sol uzak köşesindeki Hırka-i Saadet Dairesi’nde. Sürekli canlı Kur’an okunan bu bölümde bir yandan okunan Kur’anın meali de ekranlara veriliyor.[/wptab]

[end_wptabset]

***
Kutsal Emanetler Dairesi Topkapı Müzesi ziyaretinizde olmazsa olmazlardan birisi. Kabe’nin anahtarları, altın kaplama oluklar ve Hacer-ül Esved muhafazası sizi ilk karşılayan eserler. Ardından Peygamber Efendimizin sakalı. Müslümanlar O’nu o kadar sevmiş ki, kutsallık atfetmeden, sakalının bir teli dahi bizim için değerlidir diyerek korumuşlar. Hani insan sevdiğinin saçının telini saklarmış ya o misal…

Efendimizin arkadaşlarına yani sahabilere ait kılıçlar da yine bu bölümde sergileniyor. Halid bin Velid ve Hz. Ali’nin kılıçları, Kerbela toprağı, Hz. Hüseyin’in gömleği de korunan eserler arasında.

Peygamber’imizin kılıcı ve yayı da burada. Kabza ve kınlar Osmanlı Padişahları tarafından değerli taşlarla süslenmiş.

Topkapı Sarayı giriş ücreti 25 TL. 18 yaş ve altındakiler için giriş ücretsiz olan müzeye MüzeKart geçerli. Unutmadan hatırlatalım: Topkapı Sarayı Müzesi Salı günleri ziyarete kapalı.

Müze Kart, Harem girişlerinde geçerli değildir. Bu nedenle, Harem bölümünü ziyaret etmek için ayrıca, Topkapı Sarayı Harem giriş ücreti olarak 15 TL ödemek gerekiyor.

Topkapı Sarayı Nerede? İstanbul Sultanahmet, Eminönü ilçesinde; Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasında Sarayburnu olarak adlandırılan bölgededir. Özel araçlar için park sıkıntısı yaşayabilirsiniz. En ideali toplu taşıma araçlarını kullanmak. Topkapı Sarayına gitmek için Sultanahmet otobüslerini ya da Tramvayı kullanabilirsiniz.

Koordinatları: 41.008532°, 28.981305°

Yanıt Yok

  1. Pingback: Yerebatan Sarnıcı 25 Temmuz 2013
  2. Pingback: Dolmabahçe Sarayı 31 Temmuz 2013

Cevap Yaz