Sarıyer’de gezilecek yerler

İstanbul’un en eski ve köklü yerleşim yerlerindne biri olan Sarıyer, çok kültürlü ilçelere bir örnek. İstanbul’un kuzey ilçelerinden biri olan Sarıyer’in bir kıyısı Karadeniz’e, diğer kıyısı ise boğaza paralel uzanmakta. Yeşilliklerle mavilikler arasında bir ilçe Sarıyer…

Sarıyer’de gezilecek yerler

Sarıyer ilçesinin en bilinen gezilecek yerleri doğal güzellikleriyle öne çıkan yerler. İstanbul’un en önemli doğal yeşil alanlarından olan Belgrad Ormanı, büyük oranda Sarıyer sınırları içerisinde kalıyor. Belgrad Ormanı içerisinden çok sayıda piknik alanı mevcut ve tamamına araçla giriş ücretli. 2019 yılı fiyatlarına göre bir otomobil için giriş ücreti 10 liradan başlıyor. Yazın belediye tarafından da, Belgrad bölgesine otobüs seferleri düzenleniyor.

Sarıyer’in İstanbul Boğazı’na uzun bir kıyısı var. Boğaz kıyısında bisiklet ve yürüyüş yolları mevcut. Bazı yerlerde bisiklet yollarının yetersiz kaldığını söyleyebiliriz. Bu bölgelerde de sahil taşıt yolundan bisikletle yola devam edebiliyorsunuz. Bisikletlilerle şeritlerini paylaşmaları için motorlu araç sürücülerini uyaran tabelalar bulunmakta. Yine de en güzeli bisikletler için ayrılan özel yollar. Yayalar tarafından da yeterli bilinç oluşursa daha güzel olur. Zira, mavi zeminli bisiklet yolları kimi yayalar tarafından işgal ediliyor.

İstanbul’un gözde doğal güzelliklerinden biri olan Emirgan Korusu, özellikle de lale mevsimi geldiğinde görülmeye değer güzellikler sergiliyor. Ancak, bu dönemde aşırı talep gördüğü için çok kalabalık oluyor.

Rumeli Kavağı, Rumeli Feneri ve Rumeli Hisarı yine Sarıyer’de bulunan tarihi ve önemli mekanlar.