İstanbul’da Gezilecek Yerler

Bilinen tarihi 10000 yıl öncesine kadar uzanan, tarihte pek çok imparatorluğa başkentlik etmiş, iki kıtayı birleştiren, yedi tepeli aziz İstanbul… Binlerce yıldır, çok sayıda kültürden kalan eserler sayesinde İstanbul’da gezilecek yerler o kadar çokki: Roma, Bizans, Osmanlı ve hatta antik dönemlere ait yüzlerce tarihi eser var bu şehirde. Camileri, kiliseleri, müzeleri, tarihi çeşmeleri, sarnıçları, köprüleri, pazarları ve daha nicesi ziyaretçilerini bekliyor. Sadece tarihiyle değil dillere destan boğazının güzelliğiyle de İstanbul bir başka güzel.

Öncelikle tarihi yarımadadaki tarihi yapılardan başlarsak; Sultanahmet Camii, Ayasofya Camii, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı ve bunların çevresinde çok sayıda tarihi yapı sizleri bekliyor. Biraz daha açılırsak Süleymaniye Camii, Fatih Camii, Şehzadebaşı Camii, Yeni Camii, Mihrimah Sultan Camii gibi onlarca tarihi cami birbirinden özel mimarisiyle ve insana kattığı huzurla dikkat çekiyor. Çeşmeleri saymanın imkanı var mı? Bir kaç büyük ve bilinen çeşme dışında yüzlerce tarihi çeşme İstanbul’un ara sokaklarında her an karşınıza çıkabilir.

İstanbul’da gezilecek yerler

İstanbul’da gezilmesi gereken en önemli yerler: Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Ayasofya Camii MüzesiYerebatan Sarnıcıİslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Üsküdar Mihrimah Sultan Camii, Süleymaniye Camii, Fatih Camii, Dolmabahçe Sarayı, Panorama 1453, Yedikule Zindanları, Binbirdirek Sarnıcı, Mısır Çarşısı, Sarraflar Çarşısı, Kapalı Çarşı, Arkeoloji Müzesi, Kariye Müzesi, Miniatürk, Eyüp Sultan Camii, Emirgan Korusu, Belgrat Ormanları…

İstanbul’daki tarihi camiler: Sultan Ahmet ve Ayasofya Camileri, Süleymaniye Camii, Fatih Camii, Yeni Camii, Üsküdar Mihrimah Sultan Camii, Şehzadebaşı Camii, Ortaköy Camii en bilinenleri. Tarihi yarımada ve çevresi ile Anadolu yakasında daha pek çok tarihi cami var ve dolaştığınız bir sokakta karşınıza çıkabilir.

İstanbul’daki tarihi kiliseler: Ayairini Kilisesi, Anglikan (Kırım) Kilisesi gibi fetihten önce ve sonra inşa edilmiş çok sayıda kilisenin bir kısmı halen Hıristiyan vatandaşlarımıza hizmet ederken bir kısmı da müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

İstanbul’daki piknik yerleri: Son yıllarda belediyeler tarafından yapılan çok sayıda yeni park var ancak bunlara çok daha fazlasının eklenmesi gerekiyor. Eskilerden beri piknik alanı olarak kullanılan yerlerden bazıları şunlar: Emirgan Korusu, Çamlıca Tepesi, Florya Sosyal Tesisleri, Arnavutköy Tayakadın bölgesi, Belgrat Ormanları…

İstanbul’daki ormanlar: İstanbul’un özellikle kuzeyinde orman alanları daha fazla. Belgrat Ormanları, Sevgi Ormanı, Fatih Ormanı bunların en önemlileri.

İstanbul’daki mesire yerleri: İstanbul’da hava almak için tercih edilen mesire yerleri genelde şehrin dışına doğru artıyor. Beykoz, Çekmeköy, Şile, Arnavutköy, Çatalca, Silivri gibi ilçeler bu açıdan daha şanslı.

İstanbuldaki plajlar: Bir zamanlar neredeyse her kıyısından denize girilebilen İstanbul’da, yakın zamanlara kadar deniz kirliliği yüzünden yüzülemez olmuştu ancak atık su arıtma tesisleri ve temizleme çalışmalarının artmasıyla yüzülebilir alanlar tekrar arttı. İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın verdiği bilgilere ve analiz sonuçlarına göre 400 km’lik sahilde denize girilebilir durumda. Bunun 30 km’ye yakın kısmı plaj. Plajlar Beykoz, Kilyos, Adalar, Şile, Kumburgaz, Silivri gibi İstanbul’un farklı noktalarında mevcut. İstanbul’daki Başlıca plajlar Florya Güneş Plajı, Florya Menekşe Plajı, Caddebostan Plajı, Poyrazköy Plajı, Yeşilköy Çiroz Plajı, Beykoz Küçüksu Plajı; Kilyos Plajları; adalarda Büyükada, Heybeliada ve Kınalıada Plajları; Şile Plajları…

İstanbul’daki müzeler: Herkesin ilgi alanına hitap eden çok sayıda müze var. Bunların başlıcası ve olmazsa olmazı elbette Topkapı Sarayı Müzesi ve müze içerisindeki Kutsal Emanetler ve Harem dairesi bölümleri. Yine, Gülhane içindeki İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi mutlaka görülmeli. Günümüzde müze olarak kullanılan Ayasofya, Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Kariye Müzesi, Çinili Köşk Seramik Müzesi, Harbiye Askeri Müzesi, İtfaiye Müzesi, Türk İslam Eserleri Müzesi görülmesi gereken diğer müzeler.