İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

İstanbul Topkapı Sarayı yanındaki Gülhane Parkı’nda 2008 yılında açılışı gerçekleştirilen müze, 9. yüzyılla 16. yüzyıllar arasında Müslüman bilim adamları tarafından geliştirilen çok ilginç eserleri bünyesinde barındırıyor. Astronomi, fizik, tıp, savaş aletleri, değerli taşlar gibi bölümlere ayrılan müze, tasarımı ile de kendine hayran bırakıyor. İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi‘nin hazırlanmasında en büyük emeği geçenlerden birisi hiç kuşkusuz Prof. Dr. Fuat Sezgin. Kendisi Frankfurt Üniversitesinde bu müzenin benzerini yıllar önce kurmuştu. Bu müzenin de fikir babası olan ve müzedeki eserlerin hazırlanmasında da önemli katkıları bulunan değerli hocamıza bu teşekkürü borç biliriz.

Müze girişinden sola dönüp merdivenlerden üst kata çıkarak turumuza başlıyoruz. Müzede astronomi, coğrafya, deniz bilimleri, saat teknolojisi, geometri, optik, tıp, kimya, maden, fizik ve mekanik, savaş teknolojisi ve mimarlık dallarındaki eserler ve aletler yer alıyor. İlk olarak yabancı yazar, bilim adamı ve düşünürlerin İslam hakkındaki görüşlerinin bulunduğu kısım bizi karşılıyor. Devamında Astronomi var. Gök cisimlerini, büyüklüklerini, konumlarını, Dünya’ya ve birbirlerine olan uzaklıklarını gözlemlemek ve hesaplamak için kullanılan onlarca alet sergileniyor. Ayrıca, İslam coğrafyasında yapılmış Rasathane yani gözlemevlerinin de maketleri bulunuyor.

Fizik bölümünde, otomatik döner yapma makinesinden ağırlığı 16’da 1’e indiren makara sistemine kadar çok farklı icatlar sergileniyor.

Savaş teknolojisi bölümünde taş ve dev oklar atan farklı özellikte mancınıkların ve roket atar gibi silahların yanında, kale kapılarını kırmak için yapılan 14. yüzyıla ait bir çeşit tank, Osmanlı mühendisi Lageri Hasan Çelebi’nin 1600’lü yıllarda tasarladığı roket, 1200’lü yıllarda geliştirilmiş torpidolar ve 14. yüzyıl tasarımı biyolojik bomba ve yangın tencereleri gibi ileri teknoloji savaş aletlerini gördükçe Müslümanların bilimde ve her türlü ilerlemede batının çok daha önünde olduğunu görüyoruz. Bize düşen atalarımızın hakkıyla taşıdığı ilim bayrağını tekrar yukarılara taşımak olsa gerek.

Optik bölümü, optik biliminin kurucusu kabul edilen İbnü’l Heysem’in icatlarının da sergilendiği bir bölüm.

Şifreli kapı kilitleri, elmas ve yakut gibi değerli taşlar da müzeyi ziyaret edenlerin görmesi gerekenlerden bazıları. Bu müzeyi ziyaret için en az 2 saatinizi ayırmalı ve müslüman bilim adamları tarafından yapılan bu icatlar hakkında verilen bilgileri okumadan geçmemelisiniz. Öyle bakıp geçilecek bir yer değil. Hiç ummadığınız bir anda ilginç bir bilgi ile karşılaşabilirsiniz.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi nerede? İstanbul tarihi yarımadadaki Gülhane Parkı’nın içerisinde. Yaklaşık koordinatları: 41.012993, 28.980066

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi giriş ücreti: Müze girişinde Müzekart geçerli. Biletle girmek isteyenler için ücret 5 TL. 18 yaş altı için ücretsiz.

İstanbul’da gezilecek yerler: Müzenin içinde bulunduğu Gülhane Parkı’nda dolaşmak insana huzur veriyor. Sultan Ahmet Camii, Ayasofya Camii Müzesi, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı da müzeye yakın görülecek yerlerden bazıları.

Bir Cevap Yazın