Dolmabahçe Sarayı

Yaklaşık 400 yıl Osmanlı’nın yönetim merkezi Topkapı Sarayı iken, Dolmabahçe Sarayı‘nın 1843-1856 yıllarında yaptırılmasından sonra ilk olarak Sultan Abdülmecit ve yönetim buraya taşınmış. 1924 yılında saltanatın kaldırılmasına kadar 6 padişaha ev sahipliği yapmış. Cumhuriyetin ilanından sonra bir süre Cumhurbaşkanlığı Makamı olarak kullanılan Dolmabahçe Sarayı, aynı zamanda Atatürk’ün hayatını kaybettiği yer.

Saray’ın ana yapısı; Devletin yönetim işlerinin görüldüğü Mâbeyn-i Hümâyûn (Selâmlık), devlet törenlerinin yapıldığı Muâyede Salonu (Tören Salonu) ve padişah ile ailesinin aile yaşamını sürdürdüğü Harem-i Hümâyûn adlarını taşıyan üç bölümden oluşuyor. Sarayın toplamda 285 odası, 43 salonu ve 6 hamamı var. Denize nizami kıyı uzunluğu 600 metre.

Ana yapının ve hamamların dışında, çok sayıda farklı bitkinin yetiştirildiği bahçe ve saat kulesi gibi alanlar da ilgi çekiyor.

Sarayın içi çok şaşalı donatılmış. En değerli halılardan olan Hereke Halıları, altın işlemeler, 4,5 tonluk kristal avize öne çıkan unsurlardan sadece bazıları. Dünyanın en büyük saray balo salonuna da Dolmabahçe Sarayı ev sahipliği yapmakta. Bu salonun kubbe yüksekliği yaklaşık 36 metre yani yaklaşık 10 katlı bir bina yüksekliğinde, kapladığı alan ise 2000 metrekarenin üzerinde.

Özellikle yabancı devlet elçilerinin karşılandığı salon Osmanlı’nın tarihten gelen ihtişamını öne çıkaran bir yapıya sahip. Dolmabahçe Sarayı’nın bir diğer özelliği de yüzyıllardır gelişerek yükselen Osmanlı mimarisinden uzaklaşarak batılı bir mimari anlayışın belirginlik kazanmış olması. Aslında Avrupai mimari ile Türk Ev ve saray mimarisinin bir karışımı denilebilir.

Ziyaret günleri: Pazartesi ve Perşembe günleri haricinde diğer günler 09.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açık. Ancak günlük ziyaretçi sayısı 3000 kişi ile sınırlı. Fotoğraf çekilmesine ve video kaydı yapılmasına izin verilmiyor.

Giriş ücreti: Her bölüm için ayrı bilet alabileceğiniz gibi ortak biletle de giriş yapabilirsiniz. Normal bilet fiyatları; Selamlık 15 TL, Harem bölümü10 TL. Ortak bilet ücreti ise 20 TL. Öğrenciler 5 TL karşılığında Dolmabahçe Sarayı Müzesini ziyaret edebiliyor.

Dolmabahçe Sarayı nerede? Kabataş-Beşiktaş arasındaki sahilde. Beşiktaş İnönü Stadının 300 metre doğusunda. Koordinatları: N41.03902, E28.99903

Nasıl gidilir? Pek çok şehiriçi minibüs ve otobüs hattı Dolmabahçe’den geçiyor. Özel aracınızla gelmenizi tavsiye etmeyiz. Beşiktaş iskelesine 300 metre mesafede.

Gezilebilecek yerler: Bezmi Alem Valide Sultan Camii’ne oldukça yakın.

Cevap Yaz