Ayasofya Camii Müzesi

Ayasofya, İstanbul’da Bizans tarafında yaptırılmış en büyük ibadet mekanıdır. Bugünkü Ayasofya binasının yapımına 23 Şubat 532 tarihinde başlanmış,1000 usta ve 10.000 işçi ile 5 yılda tamamlanmış, 27 Aralık 537 yılında ibadete açılmıştır. Bugünkü dememizin nedeni, pek bilinmese de aslında aynı yerde 3 kez mabed inşaa edildiğidir. İlki 360 yılında, ikincisi ise 415 yılında ibadete açılmıştır. İlk iki bina da, yıpranma ve halk ayaklanmaları sonrası yakılma sonucu yıkılmış ve kullanılamaz hale gelmiştir. 532 yılındaki son ayaklanmadan sonra bugünkü bina inşaa edilmiş ve 537 yılında ibadete açılmıştır.

Ayasofya’nın açılış günü İmparator Justinianos’un, mabedin içine girip, “Tanrım bana böyle bir ibadet yeri yapabilme fırsatı sağladığın için şükürler olsun” dedikten sonra, Kudüs’teki Hz. Süleyman Mabedi’ni kastederek “Ey Süleyman seni geçtim” diye bağırdığı geçer. Gerçekten de büyük bir yapı olan Ayasofya’daki kubbenin zeminden yüksekliği 55.60 m, çapı ise kuzey güney doğrultusunda 31,87 m, doğu batı doğrultusunda ise 30.86 m.dir. Ayasofya’nın kubbesi genellikle Selimiye Camii’nin kubbesi ile karşılaştırılır. Fakat, Büyük Usta Mimar Sinan’ın Selimiyesi 31.22 m.’yi bulan ana kubbe çapıyla hem boyut olarak Ayasofya’ya ulaşmış, hem de bunu yaparken çok daha estetik, ferah ve kullanışlı bir mekan olmuştur. Ayasofya kubbesi oval ve basık, Selimiye Camii‘nin kubbesi ise tam bir yarıküredir. Ayrıca, Ayasofya’nın kubbesi defalarca yıkılmış ve onarım görmüşken Selimiye’nin kubbesi bütün ihtişamıyla hala ayaktadır.

Yaklaşık 900 yıl kilise olarak hismet veren bina oldukça yıpranmış olduğu halde 1453 yılında İstanbul’un fethi ile Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilmiş ve bakıma alınarak güçlendirilmiştir. Bu bakım ve güçlendirmeler olmasaydı muhtemelen bugünkü Ayasofya’nın yerinde yeller esiyor olacaktı. Çünkü, Ayasofya’nın kubbesi, son kez 14. yüzyılda olmak üzere, dört defa kısmen veya önemli ölçüde çökmüş; her seferinde onarılarak bugünkü haline ve boyutlarına ulaştırılmıştır. Ancak, İstanbul’un fethinden sonra güçlendirilen yapıda bir daha çökme olmamıştır.

Yakındaki önemli yerler: Sultan Ahmet Camii, Yerebatan sarnıcı, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Meydanı ve dikili taşlar, Firuz Ağa Camii,  Türk ve İslam Eserleri Müzesi görülmeye değer yerlerin başında gelmekte.

Giriş ücreti 25 TL olan Ayasofya Müzesini müzekart sahipleri yılda 2 kez ziyaret edebilirler. Müze Pazartesi günleri kapalı. Gidecek olanlara duyurulur. Müzekartı olmayanlar, Ayasofya’daki müzekart gişesinden normal 30 TL, öğrenci 15 TL ödeyerek Müzekartlarını alabilirler.

Koordinatları: 41.008008, 28.978859

Yanıt Yok

  1. Pingback: Yerebatan Sarnıcı 25 Temmuz 2013
  2. Pingback: Sultanahmet Camii 27 Temmuz 2013

Cevap Yaz