Üç Şerefeli Cami

1447 yılında yaptırılan Üç Şerefeli Cami, Edirne’nin en eski camilerinden biridir. Edirne aslında bir camiler şehri. Edirne’nin cadde ve sokaklarında dolaştıkça kendinizi tarihte bir yolcuğua çıkmış gibi hissediyorsunuz. Başınızı çevirdiğiniz her yerde tarihi bir Osmanlı eseri sizi selamlıyor. Bunlardan birisi de hiç şüphesiz Edirne Üç Şerefeli Cami.

Geniş şadırvan avlulu bir cami olan bu caminin avlusunun her köşesinde bir minare var. Caminin en ilginç özelliklerinden birisi de bu minareler. Çünkü dört minare de birbirinden farklı boy ve desende inşaa edilmiş. Avlunun güneybatı ucundaki minaresinin deseninden dolayı Burmalı Cami olarak da biliniyor. Minarelerinden 67 metrelik yüksekliği ile en yüksek olanı ise aynı zamanda camiye de ismini veren üç şerefeli bir minare. Minarenin şerefelerine minare içindeki üç ayrı merdivenden ve birbirini görmeden çıkılıyor. Mimar Koca Sinan bu sistemi daha da geliştirerek Selimiye’de uyguluyor.

Üç Şerefeli Camii’nin ana kubbesinin çapı 24 metre. Ahşap kapı ve pencere işçilikleri görülmeye değer. Caminin yapımında kullanılan pek çok mimari teknik ve plan kendisinden sonra gelen camiler için de örnek olmuş. Bu açıdan da önemli bir tarihi yapı. Hatta Osmanlı mimarisinin klasik dönemine geçişin ön adımları kabul edilmekte.

Üç Şerefeli Camii, yanında bulunan mektep ve medreseyle birlikte bir külliye oluşturur. Türk-İslam mimarisinde camiler her açıdan şehirlerin merkezi olmuşlardır. Eğitim kurumları, alışveriş alanları, çeşmeler ve sağlık tesisleri camilerle iç içe inşaa edilmiş, böylece hem sosyalleşme hem de insanların bütün ihtiyaçlarının bir merkezden karşılanması sağlanmış.

Üç Şerefeli Camii nerede? Selimiye Camii‘nin 600 metre batısında, Hükümet Caddesinin üzerinde bulunuyor.

Koordinatları: 41.677984, 26.552838

Yanıt Yok

  1. Pingback: Eski Cami 19 Temmuz 2013

Cevap Yaz