Selimiye Camii

Bir dönem Osmanlı’ya başkentlik yapmış önemli bir il olan Edirne’de bulunan Selimiye Camii, II. Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Caminin inşaası sırasında 80’li yaşlarda olan Mimar Sinan Selimiye Camii için “ustalık eserim” demiştir. Gerçekten de Selimiye pek çok yönden mimari bir şaheserdir.

Büyük camilerde karşılaşılan bir sorun olan, merkez kubbeyi taşıyan ayakların cami içinde yer kaplaması ve cemaatin imamı görmesini engellemesi sorununa bu camide rastlanmaz. Çünkü, Selimiye’nin kubbesi çok özel tekniklerle inşa edilmiştir: Yüksekliği 43.28 m., çapı ise 31.22 m.’yi bulan ve 8 sütun üzerine inşaa edilen ana kubbenin sütunları kenarlardadır ve bu büyüklükteki bir kubbeyi yaklaşık 500 yıldır bu şekilde ayakta tutabilmek gerçekten maharet ister.

Selimiye’nin Minareleri ve Özellikleri: Ayrıca, 4 minareli bir cami olan Selimiye’nin her minaresinde 3 farklı merdiven vardır ve merdivenlerden minareye çıkanlar birbirini göremezler. Birinci merdiven 1. ve 3. şerefeye, ikinci merdiven 2. ve 3. şerefeye, üçüncü merdiven ise doğrudan 3. şerefeye çıkmaktadır. Minarelerin bir diğer özelliği ise 3,80 metre çapında olmasına rağmen alem dahil 85 metre yüksekliğe ulaşmasıdır. Bu incelikte ve bu uzunlukta bir minare hala yapılamamıştır. Yükseklik olarak daha yüksek minareler yapmak mümkündür ama bu incelikte değil… Bunu bizzat Mimar Sinan’da dile getirmiş ve yüksek minareye sahip bir başka camiden bahsederken “Onun minareleri kule gibi, ama Selimiye’nin minareleri kalem gibi ince.” dediği rivayet edilmektedir.

Minarelerle ilgili son bir not: Dikkatli bakmayan gözler 4 minarenin de aynı desende olduğunu sanabilir… Oysa ki minarelerin 2’si erkek motif diyebileceğimiz kabarma tarzında, diğer ikisi ise dişil formda diyebileceğimiz içe dönük oyuk kanallarla süslenmiştir.

Müezzin mahvilini caminin tam ortasına yerleştirmiş ve onun da ortasına küçük bir su havuzu koymuştur. Ayrıca, Selimiye Camii eşsiz akustiği ile de ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır.

Camiinin ana giriş kapısı ile müezzin mahvilinin sütunlarının üzerinde ve daha pek çok yerde lale motifleri göze çarpar. Bunlardan en ilginç olanları şüphesiz ters lale figürüdür. Ters lalenin anlamı hakkında farklı rivayetler öne sürülmüştür. Bunlardan en yaygın olanı, Camii arsasının daha önce bir lale bahçesi olduğu ve bahçe sahibinin arsayı vermekte inat ettiği için, onun inadına ithafen süslemelerde ters lale kullanıldığıdır. Ters lalenin sırrı hakkında gerçek fakat üzücü bir olay da anlatılır. Caminin inşaatı döneminde Edirne’de bulunan büyük usta Mimar Sinan, bir dönem yanına 8 yaşlarındaki torununu da alır ancak torunu bir süre sonra hastalanır ve küçük yaşta hayatını kaybeder. Mimar Sinan’ın buna çok üzüldüğünü gören öğrencileri camiyi süsleyen lalelerden bazısını boynu bükük yapar…

Selimiye Camii gerçekten anlatılmakla anlaşılabilecek mekanlardan değil. Gidip yerinde görmeniz gerekiyor. Ama ona sadece bir mimari eser olarak bakmak haksızlık olur diye düşünüyoruz. Bu şaheserin içinde en azında 2 rekat namaz kılmayı ihmal etmeyin.

Selimiye Camii Nerede? Edirne’nin merkezinde hakim bir tepenin üzerine kurulu olan camiyi her yönden görmek mümkün. İstanbul’a yaklaşık 230 km uzaklıkta. İstanbul Edirne arası otoyol olduğu için, özellikle İstanbul’dan çıktıktan sonra, ulaşım çok rahat.

Koordinatları: 41.678225°, 26.559135°

Yanıt Yok

  1. Pingback: Ayasofya | Türkiye Gezi Rehberi 26 Haziran 2013
  2. Pingback: Üç Şerefeli Cami 16 Temmuz 2013
  3. Pingback: Eski Cami 19 Temmuz 2013
  4. Pingback: Sultanahmet Camii 27 Temmuz 2013
  5. Pingback: Ulu Camii | Türkiye Gezi Rehberi 30 Temmuz 2013

Cevap Yaz