Eski Cami

Edirne’de yapılan ilk büyük eser olarak kabul edilen Eski Cami, Selimiye kadar tanınmasa da görülmesi gereken bir yapıt. 1403 yılında inşaatına başlanan Cami ve bedesten ve medrese gibi ekleri 1414 yılında tamamlandı. Bir külliye olarak yaptırılan caminin yanındaki medrese günümüze ulaşamamış olsa da Eski Cami ve Bedesten ayaktadır. Yıllar içinde deprem ve yangınlardan hasar gördüğü için bir kaç kez onarımdan geçirilen caminin iç ve dış duvarlarına bu onarımlarda, camideki mevcut yazılara yeni hat yazıları eklenmiş. Bu yazılardan dolayı bölgede Yazılı cami olarak da bilinmekte. Camide kullanılan hat yazıları gerçekten etkileyici.

Yapı 50×50 kare planlı, 2 minareli ve çok kubbeli olarak inşaa edilmiş. Birbirine eşit 9 kubbesi bulunan caminin, çok kubbeli camiler içerisinde önemli bir yeri var.

2. Murat zamanında Hacı Bayram-ı Veli bu camide vaaz vermiş ve bugün imamlar onun vaaz verdiği kürsüyü, yerini dolduramayız diyerek saygılarından kullanmıyorlar. Bu caminin bir diğer özelliği de Kabe’de bulunan Hacer-ül Esved taşının bir parçasının da burada olması.

Bir namaz vaktine yetişirseniz, Edirne’de tarihi camilerden yankılanan ezan seslerine kendinizi bırakabilir belki de sesleri takip edip yüzlerce yıldır yüzbinlerce insanın namaz kıldığı bu mekanlarda sizde bir namaz molası verir hem de soluklanırsınız.

Eski Camii nerede? Edirne’nin merkezinde, Selimiye Camii‘ne sadece 200 metre mesafede. Selimiye ile karşı karşıya Edirne‘ye gelenleri selamlıyor. Caminin koordinatları 41.676911, 26.555553.

Nasıl gidilir? İstanbul-Edirne otoyolunun Edirne çıkışından Edirne merkeze geldiğinizde Selimiye tabelasını takip ederek de ulaşabilirsiniz. Camiler karşı karşıya. Arada sadece bir meydan ve yol var.

Neler yapılır? Edirne’ye gidince Edirne’de yapılmış olan 4 selatin camisini; Selimiye Camii, Eski Camii, Üç Şerefeli Camii ve Muradiye Camii’ni görmeden dönmeyin. Birbirine çok yakın mesafedeler. Yürüyerek dahi hepsi görülebilir.

Eğer Haziran sonu gibi Edirne’ye yolunuz düşerse 650 yıldan fazladır devam eden tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerini yerinde izleyebilirsiniz.

Neler alınır? Edirne’nin bezbebekleri, meyve şeklinde sabunları ve süpürgesi meşhur. Selimiye’nin hemen yanındaki tarihi pazar da dahil pek çok yerde bulabilirsiniz.

 

 

Cevap Yaz