Edirne’de gezilecek yerler

Osmanlı’ya başkentlik etmiş bu serhat şehrimizde, Osmanlı’dan kalan çok sayıda tarihi yapı gezilecek yerler arasında öne çıkıyor. Hiç şüphesiz Edirne’de gezilecek yerler denilince listenin başına “Selimiye Camii” konulmalı. Ama liste bundan ibaret değil. Selimiye’den çok daha önce inşa edilmiş ve gerek Selimiye’ye ve gerekse kendinden sonraki diğer camilere mimari açıdan öncü olmuş eserler de halen ayakta. Eski Edirne evleri ve sokakları, tarihi köprüler ve doğal güzelliklerini de görmeyi ihmal etmeyin.

Selimiye Camii: Edirne’de Mimar Koca Sinan’ın muhteşem eseri Selimiye Camii’n merkeze alarak yapılacak bir gezi isabetli olacaktır. Selimiye’nin kubbesi en büyük kubbe olma özelliğinde.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi: Selimiye Camii’nin dış avlusunda yer alan müzede çeşitli yüzyıllara ait pek çok eser görülebilir. Özellikle Mimar Sinan’ın, heran hareket edecekmiş gibi duran, balmumu heykelini mutlaka görün.

Selimiye Arastası: Selimiye Camii’nin hemen bitişiğindeki arastada çok sayıda dükkan yer almakta. Özellikle, komşu ülkelerden alışverişe gelen turistlerce de rağbet gören bir yer.

Eski Camii: Selimiye’nin hemen karşısında Eski Camii bulunuyor. 1417-1427 yılları arasında yaptırılan cami çok kubbeli, dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiş. Duvalarındaki devasa hat yazıları ile de dikkat çekiyor.

Burmalı Cami: Üç Şerefeli Cami olarak da bilinen cami, mimarı üslup açısından da ilkleri barındırıyor ve Klasik Osmanlı Mimarisine geçiş eserlerinde biri. Caminin iç avlusunu çevreleyen 4 minarenin herbiri ayrı boy, genişlik ve desende.

2. Beyazıt Külliyesi: Günümüzde sağlık müzesi olarak ziyeretçilerini ağırlayan külliyenin içerisinde aynı adı taşıyan bir de cami var.

Eski kale kalıntıları: Kale düşman orduları şehri  ele geçirmek üzereyken, içindeki cephane düşmanın eline geçmesin diye havaya uçurulmuş, bu neden çok az kalıntı var ancak iyi haber kale ve çevresindeki yapılar restore ediliyor.

Selimiye’nin çevresindeki yoğunluk sizi yanıltmasın, bir kaç sokak arkası eski Edirne evleriyle dolu sakin sokaklar sizi bekliyor. Edirne sokaklarında dolaşmadan Edirne’yi gördüm demeyin.