Pamukkale Travertenleri

Denizli il merkezinin 18 km kadar kuzeyinde kalan Pamukkale, travertenleri ve kaplıcalarının yanı sıra tarihi Hierapolis antik kenti ile de ünlüdür.

Travertenler, Hierapolis antik kentinin bulunduğu tepeden aşağıya doğru akan ve sayıları 17’yi bulan doğal kaynak sularının içerdiği mineraller tarafından oluşmuş doğal oluşumlardır.

Yapmadan Dönme: Pamukkale’yi ziyaret ederseniz, travertenlerde yalın ayak yürümeyi, Hierapolis antik kentini dolaşmayı, antik sıcak su havuzunu görmeyi ve güneşin batışını izlemeyi unutmayın.

Neler yenir? Pamukkale Travertenlerinin çevresinde açık büfe lokantalardan büyük restoranlara kadar farklı yeme içme mekanları mevcut. Et yemeklerinden sebze yemeklerine, odun ateşinde pişmiş gözlemeden ev yapımı ayrana kadar çok geniş bir menü sizleri bekliyor.

Travertenlerin yamacında daha çok ziyaretçilere hizmet veren işletmeler mevcut. Yöre insanının yaşamak için daha fazla tercih ettiği yer ise Pamukkalenin yaklaşık 5 km kuzeyindeki Karahayıt beldesi. Karahayıt özellikle sağlık turizmi açısında ön plana çıkan bir bölge. Buradaki termal tesislerde kalabilir ve şifalı sularda sağlık arayabiliirsiniz.

Pamukkale travertenleri nerede? Denizli il merkezinden 18 km kuzeyde. Koordinatları: 37.918827°, 29.121793°

Nasıl gidilir? İster demiryolu, ister otobüs, isterseniz de uçakla olsun Pamukkale’ye gitmek için öncelikle Denizli il merkezine ulaşmanız gerekiyor. Daha sonra buradan minibüslerle Pamukkale’ye ulaşım mümkün. Özel aracınızla gelecekseniz geliş yönünüze göre tabelaları takip edebilir ya da yukarıda verdiğimiz koordinatları navigasyon cihazınıza girerek bembeyaz travertenlerin eteğine kadar adres aramadan ulaşabilirsiniz.

Cevap Yaz