Çankırı Taş Mescit

Çankırı`nın önemli tarihi yapılarından biri olan Taş Mescit Medresesi, şu anda tamamıyla ayakta olmasa da önemli bir kısmı korunmuş olarak, ziyarete açık bir Selçuklu eseri. Selçuklu dönemi taş işçiliğinin güzel örneklerinden biri. Taş Mescit’in hadis eğitimi verilen kısmı ile mescit ve Taş Mescit’in çeşitli bölümlerinde başta binayı 1235 yılında yaptıran Cemaleddin Ferruh olmak üzere yakınlarının defnedildiği mezarlar bulunmakta.

Taş Mescit Medresesi bir hastane ve tıp okulu olarak kurulmuş, bunun yanında hadis eğitiminin de verildiği bir eğitim kurumu olarak uzun yıllar hizmet vermiş önemli bir yapı. Binanın halen ayakta olan ön kısmı Darül Hadis yani hadis okulu olarak hizmet veren kısım. Arka kısımdaki hastane ise yıllara yenik düşmüş ve sadece temelleri günümüze ulaşabilmiş durumda.

Taş Mescitte, bugün Tıp Sembolü olarak kullanılan, gövdeleri birbirine dolanmış iki ejder kabartması ile Çankırı Müzesi’nde sergilenen ve günümüzde eczacılık sembolü olarak kabul edilen gövdesine yılan sarılmış kupa şeklinde heykel bulunmaktadır.

Osmanlı zamanında bir dönem Çankırı Mevlevihanesi olarak hizmet veren mescit, Balkan Harbinde mücadele eden Osmanlı ordusuna maddi ve manevi yardımlarda bulunan yerlerden biridir. Balkan Harbi, Cihan Harbi ve Kurtuluş Savaşında vatan müdafasına katkısı olan pek çok manevi önder gibi Çankırı Mevlevihanesi’nden Şeyh Hasib Dede de hem ordu için bir yardım seferberliği başlatarak ordunun maddi olarak desteklenmesine katkıda bulunmuş hem de kendisi ile birlikte 33 gönüllü bizzat orduya katılmıştır.

Taş Mescit nerede? Çankırı şehir merkezinin batı yönünde.

Yakında gezilecek yerler: Çankırı’da görülecek yerler arasında öne çıkanlardan bazıları Çankırı Kalesi, Tuz Mağarası, Çankırı Müzesi, Çivitçioğlu Medresesi, Büyük Camii olarak sayılabilir.