Çivitçioğlu Medresesi

Son yıllarda yapılan kazı çalışmaları sonrası ilk insan izlerine onbinlerce yıl öncesinden rastlanmaya başlanan Çankırı oldukça kadim bir şehir. Onbinlerce yıl önceden kalmamış olsa da Çankırı‘nın tarihi yapıları içerisinde Çivitçioğlu Medresesi de mutlaka görülmesi gereken mekanlardan.

Çivitçioğlu Medresesi hakkında bilgi

Medrese binasının alt katı ve bahçe duvarları taştan yapılmış. İki katlı medresenin her iki katı da yan yana sıralı odalardan oluşuyor. Hücre tipi odaların önün de ahşap revaklar ve yöresel eşyalar dikkat çekiyor. Geniş ve köşeleri yuvarlak çatı saçakları ise medreseye ayrı bir güzellik katmış. 1754 yılında yaptırılan medrese, yakın zamanda elden geçirilmiş. Ney, ebru, hat gibi geleneksel sanatlarımızın kurslarının verildiği Çivitçioğlu Medresesi, zaman zaman sergilerin de yapıldığı bir kültür binası olarak hizmet veriyor. Ramazan aylarında da ney ve ilahi dinletisi gibi çeşitli etkinliklere evsahipliği yapıyor. Medresenin bahçesi de çok güzel düzenlenmiş.

Çivitçioğlu Medresesi’nin bahçe kapısından içeri girer girmez sağda bir sadaka taşı bulunuyor. Yardım yapmak isteyenler sadaka taşına sadakasını koyar, ihtiyacı olanlar da ihtiyacı kadarını buradan alırmış. Ne veren alanı tanırmış ne de alan vereni. Kimse incinmeden ve yardıma riya karışmadan yapılan bu güzel Osmanlı geleneğinin burada da  uygulandığını görüyoruz.

Medresenin dış durvarında abdest almak için şadırvan var. Zaten medresenin hemen karşısında da Ulu Camii olarak da bilinen Sultan Süleyman Camii bulunuyor. Çivitçioğlu Medresesi ile dipdibe olan bu büyük eseri de ziyaret etmeyi unutmayın.

Çankırı’da gezilecek yerler: Çivitçioğlu Medresesi ile karşı karşıya olan Sultan Süleyman Camii, medresenin eteklerine kurulu olduğu tepede bulunan Çankırı Kalesi ve “Çankırı Fatihi” Kara Tekin Gazi’nin mezarı ziyaret edilebilir. Çivitçioğlu Medresesi’nin 300 metre güneyindeki Çankırı Müzesi de mutlaka görülmeli. Müzede oldukça ilginç kalıntılar ve eserler göreceksiniz… İmaret Camii ile Buğday Pazarı Camii ve Medresesi, Çivitçioğlu Medresesine yakın tarihi yapılardan birkaçı. Şehrin batı yakasında bulunan Taş Mescit de görülmeye değer.

Çankırı Çivitçioğlu Medresesi fotoğrafları