Çankırı Müzesi

Anadolu’nun sakin şehirlerinden biri olan Çankırı‘nın, kendisi gibi sakin fakat hiç ummayacağınız kadar zengin ve şaşırtıcı eserleri ile ziyaretçilerini bekleyen bir müzesi var. Girişin ücretsiz olduğu Çankırı Müzesi‘nde sergilenen 1200’den fazla yöresel kıyafetler gibi etnografik eserlerin dışında çevrede yapılan kazılarda ortaya çıkarılan, aralarında 8 milyon yıllık fosillerin de bulunduğu, 2000’den fazla arkeolojik eser sergileniyor. Ayrıca, binlerce sikkeye ev sahipliği yapan müzenin çevresinde de çeşitli arkeolojik eserler tanıtılıyor.

Yöresel kıyafetleri ve Çankırı kültürünü tanımak isteyenler için müzenin etnografya bölümünde sergilenen eserler oldukça faydalı olacaktır. Çankırı ve çevresinde yapılan kazılarda çıkarılan hayvan fosilleri de ilginizi çekebilir. Anadolu’da fil, kaplan, gergedan, zürafa gibi hayvanların fosillerinin bulunduğunu görmek şaşırtıcı. Daha da şaşırtıcı olanı ise, bu hayvanların günümüz de yaşayan örneklerinden bazı farklılık gösteren nesli tükenmiş türler olması. Mesela dört dişli fil gibi. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olduğunu düşünüyoruz. Çankırı Müzesi’nde eski Tunç çağına ait eşyalardan Anadolu’da kurulmuş önde gelen uygarlıklarından olan Hitit, Roma ve Bizans dönemlerine ait pek çok esere kadar çeşitli buluntular da sergileniyor. Neredeyse 2000 yıllık renkli cam bardaklar, farklı uygarlıklara ve dönemlere ait binlerce sikke, ince işçiliğin güzel örneklerinin yer aldığı süs eşyaları ile kişisel eşyalar da görülmeli.

Eserleri tam anlamıyla incelemek isterseniz Çankırı Müzesi’ni ziyaret için bir kaç saatinizi ayırmanızı öneririz. Ufak detaylarda çok ilginç şeyler fark edebilirsiniz…

Çankırı’da gezilecek yerler: Çankırı Kalesi, Çivitçioğlu Medresesi, Tuz Mağarası, Taş Mescit, İmaret Camii, Buğday Pazarı Camii ve Medresesi ile Ulu Camii olarak da bilinen Sultan Süleyman Camii Çankırı’nın diğer görülecek yerleri.