Çankırı Kalesi hakkında bilgi

Çankırı‘ya tepeden bakan çok güzel bir konumda yer alan Çankırı Kalesi‘den günümüze bir kaç küçük duvar kalıntısından başka bir şey kalmamış. Ama şehri kuşbakışı seyretmek için ideal bir yer. Kalenin bulunduğu tepe Çankırı Belediyesi tarafından park haline getirilmiş. Özellikle haftasonları ailece hoş vakit geçirilebilecek bir yer.

Çankırı Kalesi nerede? Çankırı şehir merkezinin hemen yanı başında, üzeri nisbeten düz tepenin üzerinde.

Çankırı Kalesi’ne nasıl gidilir? Çankırı şehir merkezinin kuzey doğusunda yükselen bir tepenin üzerinde bulunan kaleye ulaşmak için 2 yol var. Birisi tepenin batı, diğeri ise doğu yönünde. Batı tarafında kalan yol daha kısa. Doğu yönünde olan yol ise daha bakımlı fakat uzun. Doğu girişine çıkan yol Çankırı Mezarlığı’nın içinden geçiyor.

Çankırı Kalesi’nde neler yapılır? Piknik masaları ve yüksek ağaçlarıyla özellikle ailelerin piknik yapması için çok uygun. Ayrıca, panoramik bir şehir manzarası izlemek için de çok ideal. Park içerisinde çocuklar için oyun alanı da var. Eğer keşfetmeye meraklı ve biraz da cesaretliyseniz, kalenin içindeki mağarayı keşfetmeye çıkabilirsiniz.

Kalenin bulunduğu yerde bir de türbe var. Türbe “Çankırı Fatihi” olarak bilinen Kara Tekin Gazi’ye ait. Kastamonu, Ereğli ve Amasra’nın fethedilmesinde de katkıları olduğu bilinmekte.

Çankırı’da gezilecek yerler: Çankırı Kalesi hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızın ek olarak Taş Mescit, Çankırı Müzesi makalelerimizi de okuyabilir ve Eşek Mağarası, Çivitçioğlu Medresesi ve Sultan Süleyman Camii gibi tarihi ve doğal güzelikleri ziyaret edebilirsiniz.