Çankırı Gezi Rehberi

Çankırı Gezi Rehberi ve Çankırı hakkında yararlı bilgiler: İç Anadolu’nun güzel ve sakin şehirlerinden birisi Çankırı. Merkez nüfusu 80000’in altında. Özellikle tarihi ile öne çıkıyor. Tuz Mağarası gibi doğal güzelliklerini de unutmamak gerek.

Nasıl gidilir? Çankırı’ya ulaşımı sağlayan yollar duble. Ilgaz’ın 46 km güneyinde. Ankara’nın ise 135 km kuzeydoğusunda.

Neler alınır? Çankırı’nın helvası ve kavunu meşhur.

Nerede kalınır? Şehir merkezinde konaklama için oteller var.

Çankırı’da gezilecek yerler: Selçuklu döneminden kalan eserler biri olan Taş Mescit, Çankırı ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen eserlerin sergilendiği Çankırı Müzesi, müzenin hemen yakınındaki Çivitçioğlu Medresesi ve Sultan Süleyman Camii ile bütün Çankırı’yı tepeden gören Çankırı Kalesi gezilecek yerler olarak ilk akla gelenler. İmaret Camii, Buğday Pazarı Camii ve Medresesi gibi tarihi yapılar da il merkezinde görülebilecek yerler. Orta ilçesinde Örenyeri, Kurşunlu’da Kurşunlu Kalesi, Çankırı merkeze 20 km mesafede yer alan Tuz Mağarası da Çankırı’da gezilecek yerlerden bazıları. Tuz Mağarası, özellikle sağlık turizmi için atılım yapma gayretinde. Halen tuz çıkarılmaya devam eden mağaraya giden yol oldukça bozuk, bu nedenle ulaşımı biraz sıkıntılı olsa da gitmeye değer. Mağaradaki nem oranının sıfıra yakın olması nedeniyle, içinde ölen canlılar çürümeden uzun yıllar korunabiliyor. Bunlardan biri de mağaraya Eşek Mağarası da denmesine neden olan Eşek. Ayrıca, bozulmamış tavşan ve yılan da sergileniyor.

Yakın iller: Amasya, Çorum, Kastamonu, Karabük, Ankara.

Neler yapılır? Şehir merkezindeki Taş Mescit, çoğu günümüze ulaşamamış olsa da ayakta kalan kısımlarıyla görülmeye değer. Çankırı Müzesi‘nde yöresel eşyaların ve tarihi buluntuların yanında özellikle yörede yapılan kazılarda ortaya çıkarılan hayvan kemikleri önemli bir yer tutuyor. Hiç ummadığınız hayvanların Anadolu’da yaşamış olduğuna hayranlıkla şahit olacaksınız. Çankırı merkezin diğer güzelliklerini de gezdikten sonra günün yorgunluğunu Çankırı Kalesi‘nde, bir yandan çayınızı yudumlayıp bir yandan da şehri tepeden seyre dalarak, atabilirsiniz.